(МЕНИ) Ротационата диета, на доктор Катан, нов тренд во светот: Симнува половина килограм на ден!

Ротационата диета е дизајнирана пред повеќе од 50 години, но поради некоја причина повторно стана актуелна деновиве и масовно ја „гуглаат“. Правилата се едноставни, траат три недели, а наводно губите половина килограм на ден.

Ротационата диета ја смислил д-р Мартин Катан уште во 1963. година, кога, благодарение на сопствената диета, изгубил дури 34. килограми за помалку од една година, што подоцна не му се вратиле. Подоцна напишал книга која се продала во милиони примероци ширум светот, и покрај фактот што нутриционистите силно ги осудуваат ваквите ограничувачки диети.

Ротационата диета не е лесна, таа е прилично ограничувачка, но делува брзо. Катана тврди дека луѓето во просек може да очекуваат да изгубат повеќе од 2,3 килограми во првата недела, околу 1,1 килограм во втората недела и повторно до 2,3 килограми во третата недела. Во најдобар случај, губите околу половина килограм на ден, но само ако строго се почитуваат правилата.
И правилата се сведуваат на броење калории. Ротациона диета е тринеделна програма за исхрана.
Првите три дена се дозволени само 600 калории на ден, а во следните четири дена 900 калории на ден. Во втората недела се внесуваат 1200 калории дневно за сите седум дена, а третата недела е повторување на првите седум дена со 600 и 900 калории. Потоа следува задолжителна пауза за време на која постепено се внесува нова храна во исхраната. Сепак, дури и тогаш треба да избегнувате мрсна храна, слатки, алкохол и да ја зголемите физичката активност.
Livestrong дава пример за мени за ротирачка диета – кое опфаќа внесување на 600, 900 и 1200 калории.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) Огромна пајажина покрила австралиски градови

Огромна мрежа од пајаци ги покрила австралиски градови откако неодамна беа забележани големи поплави во …