Шест супер салати со јајца од Велигден

Лесна салата од јајца
Состојки:
8 јајца
220 гр кисело млеко
3 лажици мајонез
лажица сенф
лажичка копар
1/4 лажиче лук во прав (или 2 чена)
сол, црн пипер
1/4 чаша ситно сецкан целер
1/4 чаша ситно исечен млад кромид
Подготовка:јајцата треба да бидат тврдо варени и исечени на коцки. Во сад измешајте кисело млеко, мајонез, сенф, лук и исушен копар. Додадете ситно исечен кромид и целер и добро измешајте. Во добиената мешавина додадете јајца и повторно измешајте. Зачинете и чувајте го во фрижидер. Може да го јадете како салата и како намаз.

Американска салата од јајца
Состојки:
6 јајца
1 лимон
ворчестер сос
лажица сенф
4 лажици мајонез
целер
свежа магдонос
млад кромид (5 – 6 перца)
лажичка кафеав шеќер
со, бибер по вкус
Подготовка:јајцата се лупат и се сечат на големи парчиња. Магдонос, целер и млад кромид се сецкаат ситно. Во сад изматете ги мајонезот, сенфот, сокот од лимон, ворчестер сосот – по вкус, сол, црн пипер и кафеав шеќер. Додадете сецкани јајца, ситно сецкан целер, кромид и магдонос. Добро се меша и остави да се излади, а салатата со јајца често се служи како сендвич на интегрален леб со малку зелена салата. Ако сакате позачинето, можете дополнително да ја посипете со бибер и грубо мелено чили.

Салата од јајца со туна
Состојки:
6 јајца
2 моркови
60 гр сирење
1 конзерва туна во растително масло
100 гр крем сирење
1 лажица мајонез
1 лимон
6 кисели краставички
така, бибер
Подготовка: сварете го морковот и исечете го на мали парчиња, исечете ги краставичките и измешајте сè со мајонез, крем сирење, исцедената туна. Додадете сол и бибер. Излупете лимон и исечете го на мали парчиња, додадете во салатата и измешајте. Изронете го сирењето и исецкајте ги јајцата ситно и додадете во салатата. Промешајте сè и сервирајте ладно.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

МНР ги објави препораките за влез во Грција до 24 мај – Какви се’ документи ќе ви бидат потребни!

МНР информира дека Владата на Хеленската Република, донесе нова заедничка министерска одлука со која од …