Шест супер салати со јајца од Велигден

Ако ви останале варени велигденски јајца, можете да ги користите како основа за некои од одличните оброк салата.
Салатите со јајца се како нарачани за периодот по Велигден – тие се хранливи и можат да го покријат секој оброк, а ќе користите варени јајца, кои веројатно ги имате и вишок. Се разбира, секогаш можете да ги додадете во вашата омилена руска салата, но ако сакате нешто поразлично, имаме неколку предлози. За почеток, познатата „мимоза“, која беше именувана по украсувањето на жолчките, а нашите баби секогаш ја правеа во овој период…


 

Салата мимоза
Состојки:
4 поголеми компири
6 јајца
2-3 павлака
1 кесичка мајонез од 100 гр
шунка, шункарица 200-300 гр
половина тегла кисели краставички
300 гр кашкавал или трапист
со и бибер
Подготовка:излупете ги компирите, а потоа изладете ги целосно и изрендајте ги на поголем ренде. Изрендајте ги тврдо варените јајца и кашкавал. Ситно исецкајте ги шунката и краставиците, изматете ја павлаката со мајонезот. Садот премачкајте го тенко со масло, па ставете компири, сол и бибер и премачкајте со мешавина од павлака и мајонез. Наредете шунка, потоа јајцата и кашкавалот, па краставичките, па повторно премачкајте со кисела павлака и мајонез, додајте сол и бибер. Постапката повторете ја уште еднаш, а потоа украсете со рендана жолчка.


Полска салата
Состојки:
4 средни компири
2 средни моркови
4 јајца
6 кисели краставички
2 помали јаболки
2 лажици густ јогурт
5 лажици мајонез
1 лажица сенф
половината страк копар
сол и црн пипер по вкус
Подготовка: сварете ги компирите и морковите, а потоа исечете ги на коцки. Исечкајте варени јајца, кисели краставички и јаболка. Исецкајте го копарот. Во сосот промешајте јогурт, мајонез и сенф. Пренесете ги сите состојки во истиот сад и мешајте додека убаво не се соединат. Зачинете по вкус.

Француска салата со јајца
Состојки:
4 јајца
2 поголеми компири
80 г боранија
400 гр мајонез (или 60/40 мајонез/кисело млеко)
сок од еден лимон
3-4 млади кромитчиња
3 лажици маслиново масло
сол, црн пипер
неколку црни маслинки
Подготовка: добро измијте ги компирите, исчистете ја боранијата и варете се заедно. Ситно исецкајте ја боранијата, додадете сол, зачинете со маслиново масло и половина сок од лимон. Изрендајте го компирот и зачинете го со остатокот од сок од лимон, сол и бибер. Излупете ги јајцата, изрендајте, аммладото кромитче ситно исечкајте го. Во сад за салата наредете слој боранија, слој компири, мајонез, јајца и кромид, повторувајте додека не се потрошат состојките. Украсете со рендани јајца, сецкан млад кромид и црни маслинки.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ПАРТНЕРОТ ФЛЕРТУВА СО ВАШИТЕ ПРИЈАТЕЛКИ: Еве како да откриете дали се работи за МИКРО-ИЗМАМА

Иако сте во врска неколку месеци, сепак вашиот партнер се допишува со поранешната девојка на …