(ФОТО) Меси организирал „тимска забава“ на скара во неговата куќа. Ла Лига: „Ќе биде казнет!“

Раководството на Шпанската фудбалска лига (LFP) најави истрага и можни казни за Лионел Меси и другите играчи на Барселона по собирот организиран од капитенот на тимот деновиве, пишува шпански ABC.
Меси ги поканил сите свои соиграчи и нивните жени на скара во неговиот дом за да го подигнат моралот на тимот за финишот на сезоната. Тој го организирал собирот во неговиот двор, но со тоа ги прекршил епидемиолошките мерки што во Шпанија се на сила до 8-ми мај. Според нив, забрането е да се соберат повеќе од шест лица кои не се од различни домаќинства или не се тесно поврзани. Ова ги доведува во потенцијален ризик за „15 до 150 лица“ што е казниво според шпанскиот закон.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Barcelona 1899🏆 (@barca_santa)

Фудбалерите на Барса ги прекршиле правилата на ист начин како што тоа го сторија играчите на Атлетико пред некој ден, но ситуацијата е поинаква.
“Фудбалерите на Атлетико ги информираа и лигата и клубот точно за бројот на учесници, каде ќе бидат и што ќе прават и ги следеа сите прописи. За оваа забава научивме од медиумите и не е добра”, извор од LFP изјави за ABC и додаде дека Меси и гостите очекуваат санкции.

Барселона застана во одбрана на своите играчи.
„Нашите играчи поминуваат многу време заедно секој ден и често на многу помало растојание. Така, тие прават еден вид домаќинство, а истото со нивните жени кои се со нив секој ден. Следеа епидемиолошки правила, масите беа одделени и сè беше во ред “, наводно клубот одговорил на LFP.

Фото: Принтскрин/Instagram

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Познати противниците на нашите ракометари: Македонија ќе игра во Дебрецин

Македонската машка ракометна репрезентација ги доби противниците за престојното Европско првенство 2022 година. Кирил Лазаров …