Сакате да имате здрави очи, убава кожа и добра крвна слика? ЈАДЕТЕ ЈАЈЦА!

Ако сакате да имате здрави очи, убава кожа и добра крвна слика, јадете јајца. Сè што сè уште треба да знаете за јајцата, открива Милка Раичевиќ, нутриционистка.
Некои луѓе ги сакаат за појадок секое утро, некои ги јадат еднаш годишно, но Велигден е време кога никој не може да им одолее. Јајцата се симбол на најголемиот христијански празник. Најмногу им се радуваат децата, но и возрасните, особено оние кои постеле седум недели, па ги посакувале. Нутриционистите советуваат да не претеруваат во тој случај, особено на првиот ден од празникот, за организмот да не почувствува ненадејна промена. А со умерено темпо, има повеќе од неколку изговори за оваа храна.


Децата растат побрзо од јајцата
Се чини дека старата добра изрека „Секое утро едно јајце му дава сила на организмот“ е вистинита. Од прекумерно избегнување на јајца, кои беа синоним за холестерол, нутриционистите сега советуваат редовно да се консумираат. Тие не се само хранливи, туку и исклучително здрави.
– Поради поедноставената проценка на односот на холестерол во храната и холестеролот во крвта, јајцето е прогласено за главен виновник за подигнување на нивото на маснотии во крвта, а со тоа и за кардиоваскуларни заболувања. Бидејќи е докажано дека на високиот холестерол во крвта влијаат заситените масти од храната, а во јајцето има само 1,5 грама, затоа јајцата не се штетни – објаснува Милка Раичевиќ, нутриционист. Како најхранлив прехранбен производ денес, јајцата се исклучително важни за балансирана исхрана. Тие се богати со протеини и омега-3 масни киселини. Како извор на аминокиселини, тие се важни за децата, за нивниот правилен раст и развој. Јајцата имаат и антиоксиданти, кои ги штитат нашите клетки од слободните радикали.


Малку калории, многу витамини
А, она што побива многу претходни теории е фактот дека јајцата се исклучително добри во борбата против дебелината. Се разбира, кога не ги пржиме во море од маснотии. Во построги варијанти во исхраната, најдобро е да ги користите варени.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Зверев признал дека боледува од дијабетес

Александар Зверев јавно признал дека со години боледува од дијабетес и најави формирање на фондација …