Нови правила за однесување на грчките плажи

Грција вчера ги пушта во работа кафулињата, рестораните, хотелите, додека организираните плажи ќе бидат отворени на 15 мај, со строги епидемиолошки мерки што ќе треба да ги следат и’ вработените и туристите.
Генералниот секретар за трговија и заштита на потрошувачите Панајотис Стамбулидис за телевизијата ЕРТ изјавил дека мерките за здравствена заштита, како што се физичкото растојание и маските, ќе продолжат да се применуваат во одморалиштата.
Баровите на плажа нема да смеат да пуштаат музика, мерка што ќе важи о за сите други ресторани и кафулиња. Како што објаснил Стамбулидис, експертите процениле дека бучавата поттикнува подигање на гласот, што доведува до ширење на капките низ воздухот и намалување на растојанието помеѓу соговорниците.

Рестораните и кафулињата ќе започнат со работа на 3. мај, а забраната за музика, се разбира, не е единственото ново правило.
Тие можат да работат само со надворешните градини, со социјално оддалечени маси. Ограничувањата исто така наведуваат дека секоја маса може да прими најмногу шест лица, а гостите мора да седат, а не да стојат.
Додека чекаат да седнат, клиентите мора да носат маски. Исто така, топло им се препорачува да носат маски додека не јадат или пијат, но тоа не е задолжително, посочува Greekreporter.

Персоналот мора да носи маски постојано додека работи, и ќе мора да се тестира за коронавирус двапати неделно.
Засега не можете да одите во ресторан или кафуле без претходна најава, порака на број 13033, што е систем што функционира во Грција веќе некое време и кога станува збор за одење до продавница или за некое друго движење. Од вчера, полицискиот час е скратен на шест часа на ден, од 23. часот до 05. часот наутро, а се очекува да бидат олеснети уште некои мерки, до официјалното отворање на туристичката сезона на 14 мај.

„Нема посебни правила на однесување за туристите, сè што важи за локалното население важи и за нив. Се очекува овие да бидат слични мерки како овде, тие ќе мора да држат растојание, да носат маски во затворено, да не можат да влегуваат во продавниците на неодредено време, ќе земат предвид колку луѓе има внатре “, објасниле туроператерите.
Грција беше отворена за граѓаните на Србија на 19 април, но со одредени ограничувања. За да влезете во Грција, потребен ви е сертификат за вакцинација (сите вакцини се признати) или негативен тест за PCR (не постар од 72. часа), веројатно од 15. мај, веројатно со негативен тест за антиген и се предлага потврда за прележан коронавирус. Исто така, секој што патува за Грција мора да го пополни образецот PLF, 24 часа пред да пристигне во земјата, а на граничните премини се прави случајно тестирање на туристи.

Фото: Принтскрин/Instagram

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(РЕЦЕПТ) Направете сами ваше универзално СРЕДСТВО ЗА ЧИСТЕЊЕ ФЛЕКИ: Потребни се три состојки!

Има сè повеќе производи за чистење кои можат да се направат од состојките што секогаш …