(ВИДЕО) 200 Македонци дошле во Врање по вакцина, па направиле забава: Џокси им ја пеел „На Велигден..:“

По билбордите на повеќе локации во градот во кои им се заблагодаруваа на Србија, луѓето од Македонија кои беа вакцинирани против вирусот КОВИД-19 во Врање преку здружението „Спона“, денес во знак на благодарност настапија пред Спортската сала и им поделија подароци, чоколади и бонбониери, на официјални лица и новинари.

Како што е најавено, над 200 граѓани на Северна Македонија, вклучително и здравствени работници и новинари, денес ја примаат втората доза на вакцина на местото за вакцинација во Спортската сала во Врање, а од почетокот на акцијата во април, неколку стотици Македонци добија некои од достапните вакцини, кои се јавиле во Српскиот културно-информативен центар Спона.
Десетина се собраа, облечени во маици „Благодарам Србија“, и извеле кратка „културно-уметничка програма“ на скалите на влезот во Спортската сала, додека другите членови им делеле чоколадни бонбони на присутните функционери и новинари.
Избраното друштво пак, предводено од Џокси (како што може да се види од видеото) ја пеело „На Велигден“ и измамиле аплаузи од присутните.


Според Милутин Станчиќ од Спона, кај Македонците има голем интерес за вакцина против коронавирус, а на нивниот список имало 800 лица за вакцинација во различни периоди во текот на четирите дена во април.
„Како прво, станува збор за Македонци. Тие си пријавија кај нас, а списоците ги испративме до Министерството за здравство, кое испрати писмо до Здравствениот дом во Врање. Има многу малку српски граѓани, нив ги упативме да аплицираат преку е-влада“, вели Станчиќ.
Сепак, здружението на својата официјална страница на Фејсбук објави дека поради „голем притисок, акциите засега ќе бидат суспендирани“. Друга група луѓе кои ја примиле првата доза на крајот на април ќе бидат вакцинирани во Врање на 20. мај, додаде Станчиќ.

Многу граѓани на Северна Македонија со двојно државјанство се организираа и вакцинираа самоиницијативно во Врање, откако се регистрирале на порталот за е-влада, и поради вакцините што Србија ги донираше на Северна Македонија, оваа земја размислуваше да ги ослободи српските туристи од плаќање патарина со автомобил во текот на летото.

Извор: nova.rs

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Денеска е Животоприемен извор: Источен Петок – Балаклија

Првиот петок по Велигден се вика Источен Петок Балаклија. Тој спаѓа во Светлата недела поради …