(ВИДЕО+ФОТО) ПРЕНЕСЕНО ИНТЕРВЈУ („Attitude“): Васил Гарванлиев на Евровизија е подготвен да биде гласот за ЛГБТ популацијата во Северна Македонија и Балканот

Васил вчера на својот профил на Фејсбук сподели интервју за англиски Attitude во кое говори за своето отворање како личност но и за сексуалната ориентација…

„Мојот инстинкт ми рече дека ова е вистинскиот момент да споделам сè за мене“, изјавил пејачот на ‘Here I Stand’ за „Attitude“.

Кога Васил Гарванлиев порано во нашето интервју изјави дека да се биде хомосексуалец е веројатно најмалку интересната работа за него, тешко е да се дискутира: Роден е во 1984 година во градот Струмица – тогаш дел од Социјалистичка Федеративна Република Југославија – претставникот на Северна Македонија на Евровизија 2021 година е поранешна детска sвезда, чие семејство замина во САД кон крајот на 90-тите години на почетокот на војната во Косово…
По веќе тешкиот период бидејќи бил дел од неанглиското говорно подрачје, некогаш славното музичко чудо внесено во „резервоарот за ајкули“ на училишниот систем во САД, исфрлањето на семејството на Васил од Соединетите Држави, исто како што требаше номадски да се упати на факултет, меѓународниот начин на живот за класично обучениот пејач, кој помина време изведувајќи опера во Лондон, Торонто и Чикаго пред да се врати во својата родна земја пред три години за да продолжи со поп кариера.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by V Λ S I L (@vasilg)

И покрај тоа што беше во близина на блиските пријатели и семејството во најдобриот дел од две децении, она што е исто така вистина е дека сексуалноста на Васил, неизбежно, ќе стане еден од најинтересните делови од приказната на 36-годишникот кога ќе ја објави „Here I Stand“ на Евровизија подоцна овој месец. Зошто? Тој ќе се качи на сцената во Ротердам како една од првите високи рангирани фигури во Северна Македонија што некогаш излезе јавно како геј.
„Стиховите што ми лежат во умот се „sидовите ми се спуштени, срцето ми е во твоите раце“, изјави Васил за „Attitude“ за неговиот зајакнет влез на Евровизија, што го напиша кратко по откажувањето на минатогодишниот натпревар, каде што исто така требаше да ја претставува Северна Македонија.
„Мојот инстинкт ми рече дека ова е вистинскиот момент да споделам сè за мене – буквално да ги срушам сите мои sидови и да се дадам каков што сум – што излезе дека е најнеинтересната работа за мене, фактот дека сум геј“.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Бил подготвен да го даде својот живот за братот: Тој е еден од најомилените холивудски глумци, а неговиот живот крие ГОЛЕМА ТАГА!

Еден од најголемите холивудски актери, бил подготвен својот живот да го даде за животот на …