11. рани знаци на бременост

Некои симптоми се чувствуваат само во првите месеци од бременоста, а потоа повремено се ублажуваат.

Изостанок на менструација
Доцнењето на менструација е најчестиот ран показател за бременост. Кога доцна, за жените, бременоста е првата најчеста мисла што им поминува низ главата, пишува The Sun.

Замор
Чувство на замор и недостаток на енергија се некои од раните знаци на бременост. Хроничен замор најчесто се јавува во првиот триместар, но исто така и непосредно пред пораѓањето со зголемувањето на нивото на прогестерон.

Главоболка
Главоболките се чести во првите месеци од бременоста, но со текот на времето се смируваат. Хормонални промени, флуктуации во телесната тежина, стрес, недостаток на физичка активност се само некои од причините за главоболки за време на бременоста.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(РЕЦЕПТ) Направете сами ваше универзално СРЕДСТВО ЗА ЧИСТЕЊЕ ФЛЕКИ: Потребни се три состојки!

Има сè повеќе производи за чистење кои можат да се направат од состојките што секогаш …