ИСХРАНА СПОРЕД КРВНИТЕ ГРУПИ НА ДОКТОР ДАДАМ: На НУЛТА дајте и месо, а млеко не смее ниту да проба…а еве што би требало да јадат останатите

Ништо не предизвика толку полемики како теоријата за исхрана на д-р Питер Џ. Дадам за крвните групи, според кој тој тврди дека на секоја крвна група и е потребна посебен режим на исхрана.
Експертите за исхрана се обидоа да ја утврдат вистината во овие тврдења, односно, наводно, успеале да докажат дека крвните групи не се поврзани со исхраната. Сепак, мислењата се поделени и тука, додека од една страна ги имаме оние кои целосно ја негираат врската, од друга страна има и такви кои ја поддржуваат оваа теорија. Во секој случај, тие се согласија за една работа – препораката е здрава исхрана. Имено, д-р Питер Џ. Дадам во својата книга објаснил дека крвната група е генетска централа со многу важно влијание врз имунитетот, метаболизмот и дигестивните процеси и дека различна храна одговара на различни крвни групи.
Доколку сакате да ја тестирате теоријата на д-р Петар Џ. Дадам, најдобро е прво да се консултирате со вашиот лекар или нутриционист, а менито наменето за вашата крвна група да служи како мотив за промена на вашата исхрана.

Нулта крвна група
Интензивните физички вежби и животински протеини се добри за нулта крвна група, вели д-р Питер. Луѓето со нулта крвна група не сакаат млечни производи и житни култури колку што сакаат други крвни групи. Колку е понапорна работата што ја работите и колку повеќе барате програма за вежбање, толку повеќе протеини треба да јадете. Нулта крвна група може ефикасно да го вари и метаболизира месото, бидејќи има високо ниво на желудочна киселина и изобилство на ензими кои ги разградуваат маснотиите, но нулта крвна група мора внимателно да ги балансира месните протеини со соодветен зеленчук и овошје за да ги обезбеди потребните влакна и антиоксиданси, наведува овој лекар. Што се однесува до менито, се препорачува говедско, јагнешко, овчо месо, телешко месо, скуша, пастрмка. Од зеленчук брокула, тиква, црвен кромид, ѓумбир, магдонос, спанаќ, зелена салата. Од овошје банани, боровинки, смокви, сливи, цреши … Добро е да пиете зелен чај.
Од месо, треба да избегнувате шунка, свинско и сланина.Од млечните производи, јогурт, кефир, кравјо млеко, путер, крем сирење. Компири и праз не се препорачуваат. Бело вино и црн чај не се пожелни.

Крвна група А
За крвната група А, исхраната од растително потекло е корисна, особено е важно да јадете свежа, чиста, органска и вегетаријанска храна, тврди д-р Питер. Оваа крвна група има биолошки предиспозиции за срцеви заболувања, рак и дијабетес. Со цел да се добие најголема корист од исхраната, крвната група А треба да избегнува месо. Неговиот совет е луѓето со споменатата крвна група целосно да избегнуваат производи од месо како шунка, колбаси и други месни конзервирани преработки. Риба и морска храна се препорачуваат умерено, три или четири пати неделно.
Од рибите од исклучителна корист се лососот, пастрмката, сардината, скушата и крапот. Леќата, лебот од ленено семе, овесот се исто така пожелни на менито. Од зеленчук, лук, блитва, целер, ѓумбир, зелена салата, печурки, магдонос, спанаќ, моркови .. Како пијалок се препорачува црвено вино, чај од шипка, кафе, сок од кајсија, капини …
Пожелно е да се избегнуваат говедско, јагнешко,овчо месо, шунка, телешко месо, свинско месо, сланина … Како и кравјо млеко, крем сирење, путер, сладолед. Зелка, маслинки, пиперки, домати, сладок компир, кисели краставички исто така не се на списокот на пожелни јадења, советува д-р Питер. Газирана вода, пиво, сок од домати, портокали и алкохолни пијалоци треба да се избегнуваат.

Крвна група Б
Луѓето со крвна група Б, според д-р Питер, обично се во состојба да одолеат на повеќето сериозни болести вообичаени во модерните времиња, како што се срцеви заболувања и рак. Исхраната за крвната група Б е избалансирана и здрава, вклучува широк спектар на намирници. Од намирниците од исклучителна корист се јагнешкото месо, овчо месо, зајак, црвен лосос, кавијар, ослиќ, сардини, скуша, туна. Фета сирење, јогурт, кефир, козјо млеко и сирење, кравјо млеко, младо сирење … Брокула, цвекло, ѓумбир, карфиол, зелка, пиперки, магдонос, сладок компир, моркови, исто така се на списокот на пожелни јадења .. Магдонос се препорачува и како чај, како и чај од шипка, жалфија, сок од ананас, грозје, зелен чај.
Она што треба да се избегнува е пилешко, шунка, свинско, сланина. Од сладолед од млечни производи. Глутенско брашно, леќата, пченкарна каша, гриз од пченица, ‘ржано брашно исто така не се пожелни за консумирање. Треба да се избегнуваат чај од липа, сено, газирана вода, газирани сокови, млеко од соја, сок од домати, духови, според препораката на д-р Питер.

Крвна група АБ
Крвната група АБ е ретка и биолошки сложена, наведува д-р Питер во својата публикација. Не се вклопува лесно во која било категорија бидејќи повеќекратни антигени на крвна група понекогаш е слична на А, понекогаш на Б, а понекогаш е комбинација од обете. Што се однесува до конзумацијата на месо и живина, крвната група АБ позајмува карактеристики и од крвната група А и од крвната група Б. Исклучително е корисно да се јаде мисирка, лосос, сардини, туна, како и белка од јајце, кефир, павлака, сирење, јогурт . Кикирики, ореви, костени, путер од кикирики … сето ова се препорачува. Од зеленчук лук, брокула, целер, цвекло, карфиол, магдонос, сладок компир. На списокот на овошје има ананас, брусница, грозје, грејпфрут, лимон, лубеница, смоква, слива, цреша.Се претпочитаат чај од камилица, шипка, лимонада, сок од ананас, грозје, зелен чај.
Совет е да избегнувате говедско, пилешко, ослиќ, ракчиња, школки … Авокадото и бананите не се пожелни од овошјето, а сокот од портокал и жестоки пијалоци, објаснува д-р Питер во својата книга „Исхрана по крвни групи“.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ЕКСПЕРТ ОТКРИВА – Секс по декади: Во 20. тите се експериментира, а во 50. е поспор, но затоа многу поеротичен!

Дваесеттите се време кога постои најголема веројатност за секс во тројка, со личност од ист …