(ВИДЕО+ФОТО) НАГРАДА ЗА ДИСЦИПЛИНАТА – Додека короната „уништува“ во светот во Вухан се одржал концерт пред 11.000 луѓе

Илјадници посетители присуствувале на првиот ден, во саботата, од музичкиот фестивал „Wuhan Strawberry Music Festival”. Музичкиот фестивал во градот од каде потекна коронавирусот повторно се одржал во живо, откако минатата година беше организиран преку Интернет.
Сепак, оваа година, на фестивалот во овој кинески град, луѓето танцуваа, скокаа, посетителите врескаа од одушевување додека некои од нивните омилени музичари излегуваа на сцената.
Портпарол на организаторите изјавли дека бројот е ограничен оваа година, додавајќи дека во саботата на фестивалот имало околу 11.000 луѓе.

 


View this post on Instagram

 

A post shared by @alisi_44


Биле поставени огради, обезбедувањето го ограничило бројот на луѓе во тие области. Некои носеле маски, но многумина не.
Луѓето во Вухан, каде што за прв пат се појави коронавирусот, живееја под сериозни ограничувања повеќе од два месеци минатата година за време на првото заклучување предизвикано од појавата на коронавирусот.


Сега градот, според официјалните податоци, е скоро целосно без вируси. Општиот тренд на последните месеци во Кина, кој бележи само неколку спорадични епидемии, значително го ублажи стравот од вирусот.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by @alisi_44

Дводневниот настан обединува познати и помалку познати локални пејачи и бендови на три сцени во Експо паркот Вухан Гарден.
„Strouberi mjuzik festival“ се одржува и во други кинески градови, вклучително и во Пекинг, за време на националниот празник.

Фото: Принскрин/Instagram

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) ГИ НАСМЕАЛ ГЛЕДАЧИТЕ – Водителот на РТС се „телепортирал“ во студио за време на преносот на СП: „Сепак, не ја плаќаме претплатата за џабе!“

Водителот на Радио-телевизијата на Србија (РТС) стана хит на социјалните мрежи откако се „телепортираше“ во …