Зошто на Велигден не треба да се оди на спиење пред полноќ?

За христијанските верници Велигден е најголемиот празник затоа што потсетува на денот на Христовото воскресение по распетието. Овој ден е придружен со разни обичаи, од кои некои се многу интересни.
Легендата вели дека наутро на Велигден, треба да се измиеме со вода во која се натопуваат дренка, босилек и црвено велигденско јајце.
Потоа, како и обично, домаќинот оди во црква на службата, по што луѓето и семејството се поздравуваат со зборовите „Христос воскресна“ и „Навистина воскресна“.
Потоа, семејството пали свеќа, заедно се чита молитва и тие седнуваат на свечено поставена трпеза.


Кршење со јајца
На денот Велигден, кршењето со јајца е неизбежно. Јајцата најпрво се удираат врв со врв, а потоа дно до дно. Кој ќе скрши туѓо јајце, си го зема за себе.
Масата е украсен со сад со обоени јајца. Домаќинот прво зема едно јајце, а потоа и сите домашни. Потоа, тука е радоста и конкуренцијата чие јајце е најсилно. Тоа е голема радост за децата.
Јајцето е симбол на животот, а црвената боја е симбол на воскресение и радост. Затоа, особено на децата, се дава црвено јајце за Велигден со цел да имаат долг и убав живот полн со радост.


На Велигден, прво се јаде варено велигденско јајце, а потоа и останатото јадење. На тој ден, ако некој гостин дојде во куќата, прво му се дава подарок обоено јајце, а потоа се служи со друга храна или пијалок.
Велигденските обичаи исто така велат дека тој ден треба да станете рано, а но да не легнувате пред полноќ. Ако одите во кревет пред полноќ, тоа би значело дека до следниот Велигден, лицето ќе биде поспано и нема да сака да работи.
Исто така се верува дека децата треба да бидат допрени со црвено јајце – да бидат црвени и здрави во текот на целата година.
На денот Велигден, во дворот и домот се кријат јајцата и слатките па децата ги бараат скриените подароци.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Дневен хороскоп за четврток, 18.08.2022: Доколку ве мачат љубовните дилеми, размислете која е вистинската причина за вашата несигурност…

Овен Љубов: Очекувате премногу од нечии ветувања или од личност која упорно се обидува да …