(ВИДЕО) Археолозите откриле мистериозен скриен споменик: Древните Маи повторно ги ИНТРИГИРААТ научниците!

Новото откривање на голем споменик во срцето на Тикал покренало ново прашање: што правела енклавата на далечниот Теотихуакан во јадрото на главниот град на Маите?
Додека се гледало само со голо око или на археолошки мапи, тоа изгледало како уште еден од ридовите на брановидната земја Тикал, древна градска држава на Маите во денешна северна Гватемала. Но, кога истражувачите ја зумирале фотографијата направена со LiDAR, ласерска опрема, тие јасно можеле да видат дека структурата е обликувана од човечка рака над која со векови се наоѓале слоеви земја и вегетација.
Зградата на пирамидата, како што се испоставило, била дел од античка четвртина што опфаќала голем двор кој граничи со помали градби. Но, тие градби биле различни од оние за кои се знаело дека постоеле во Тикал. Тие имале јасна форма, ориентација и други карактеристики кои архитектонски одговарале на Теотихуакан, антички град сместен во близина на денешен Мексико Сити, повеќе од 1.200 километри западно од Тикал.
Со детално понатамошно испитување на новооткриената структура, научниците дошле до заклучок дека комплексот реплики се наоѓа во Теотихуакан познат како Цитадела, кој исто така вклучува и шестстепената пирамида на Перјастата змија.

„Сличноста беше зачудувачка“, рекол археологот од Универзитетот Браун, Стивен Хјустон, кој прв ги забележал општите карактеристики на двете антички места.
Новото откривање на голем споменик во срцето на Тикал покренало ново прашање: што правела енклавата на далечниот Теотихуакан во јадрото на главниот град на Маите?

Делумно автономна населба во центарот на Тикал
Водени од слики од ЛиДАР, Едвин Роман-Рамирез, директор на археолошкиот проект „Јужен Тикал“, започнал минатото лето со низа ископувања. Со тунелирање на урнатините, неговиот тим открил градежни процедури, гробници, грнчарија и оружје типично за Теотихуакан од почетокот на четвртиот век. Од кадилницата украсена со ликот на богот на дождот Теотихуакан до стрелите изработени од зелен обесид од централно Мексико, артефактите сугерираат дека местото можело да биде делумно автономна населба во центарот на Тикал, поврзана со далечната империјална престолнина, пренесува Национал Географија.

– Знаевме дека Теотивакан ​​сигурно имал одредено присуство и влијание во Тикал и околните области на Маите пред 378 година – рекол Роман-Рамирез. „Но, не беше јасно дали Маите само имитираат некои аспекти на најмоќното кралство во регионот. Сега има докази дека врската е многу поголема од тоа“.
Роман-Рамирез предупредува дека наодите не докажуваат убедливо дека луѓето што го изградиле комплексот биле од Теотихуакан.
– Но, она што го откривме сугерира дека луѓето што живееле таму биле многу добро запознаени со културата и традицијата на Теотихуакан. Тие живееле таму во нивната колонија и се разликувале по идентитетот и ритуалите од жителите на Тикал – посочил тој.
Изотопската анализа на коските, пронајдени во погребната комора, која сè уште е во тек, ќе обезбеди поголема сигурност во одредувањето на местото каде што починатиот живеел во различни периоди од неговиот живот.

100. години пред 378 година, пресвртна точка во историјата на Маите.
Според натписите, кралот на Теотихуакан испратил генерал познат како Роден од Оган за да го собори кралот Тикал – Шепата на Јагуар и го поставил својот мал син за нов владетел. Роден во Оган со своите луѓе, тој пристигнал во Тикал на 16. јануари 378. година, истиот ден кога починал Шепата на Јагуар.
По преземањето на власта, Тикал цветал неколку векови, освојувајќи ги околните градови-држави и ширејќи ја својата култура и влијание.
Хегемонијата на Тикал во овој период е добро документирана, но она што останува непознато е зошто по неколку децении пријателски соживот, Теотихуакан се свртел против неговиот поранешен сојузник.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Што е ПЛФ формуларот, кој го бараат за влегување во Грција, и како се пополнува!

Ако ваша деестинација за оваа пролет и лето е Грција, она што ви треба со …