(ФОТО) Животна драма на Аљоша Вучковиќ: До последниот атом сила се борел за животот на ќерката

Легендарниот актер Аљоша Вучковиќ имаше големи проблеми со својата ќерка Леана, која помина добар дел од својот живот на одвикнување од дрога.
Леана тргна по стапките на нејзиниот славен татко, но посегна по темната страна. Семејството со години се обидувало да ја доведе на вистинскиот пат.
Со години се борела со зависноста од тешки наркотици, а славниот актер дал се од себе во борбата да ја извлече од канџите на зависност од дрога и да и го спаси животот.

 


View this post on Instagram

 

A post shared by @foto.nostalgija


Ќерката на славниот актер Аљоша Вучковиќ, Леана Вучковиќ се запишала на Факултетот за драмски уметности во 1999. година, заедно со Слобода Мичаловиќ, Катарина Радивојевиќ, Ана Франиќ, Милош Влалаукин, Марија Вицковиќ.
Таа припаѓала на класата на Предраг Бајчетиќ и била една од најталентираните во неа, но тогаш нејзиниот живот тргнал надолу. Почнала да користи наркотични средства и постепено да го губи тлото под нозете.
Нејзините родители биле очајни, но тие не се предавале и верувале дека спасението сè уште постои.
Леана долгогодишно се борела со зависноста од дрога и на крајот завршила во затворска болница, на рехабилитација.
Сите напори на семејството не вродиле со плод во тоа време, па со одлука на судот, Леана била приведена на задолжително лекување од тешка форма на зависност.
„Она што можам да го кажам е дека мојата ќерка не е во затвор, туку на лекување од затворен тип. Мислам дека сите луѓе треба да дозволат поединци и нивни најблиски да ги решаваат своите проблеми самостојно и на најдобар можен начин“, изјавил тогаш актерот за Story.


„Не им го правите на другите она што не би сакале да ви го прави некој друг, тоа е една од главните максими кон кои тие би требало да се придржуваат. И денес ги советувам, но тие одлучуваат дали ќе ме послушаат затоа што, покрај мене, ги воспитува училиштето и улицата. Порано ги слушавме нашите родители затоа што моравме, а денес е прашање на избор. Фактот дека Леана реши да се занимава со глума е сосема нормално затоа што пораснала со татко кој се занимава со таа професија. Од друга страна, не значи дека таа ќе биде подобра од другите колеги. И генетиката си го направи своето, бидејќи наследи многу мои црти “, рекол Аљоша.

Денес, Леана излезе од пеколот на дрогата, предава на универзитетот Џон Несбит, има дете и се чини дека го средила нејзиниот живот.

Денес, Леана излезе од пеколот на дрогата, предава на универзитетот Џон Несбит, има дете и се чини дека го средила нејзиниот живот.

Аљоша Вучковиќ во јануари наполни 74. години а пред неколку години се повлече од глумата и јавноста. Во последното интервју едноставно кажа дека е болен и не може да глуми и е посветен на семејството – сопругата Едита и ќерките Леана и Сара.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Што сака некој да ви порача ако ве БАКНЕ во чело? Погледнете каква ПОРАКА носи овој чин!

Бакнежот во чело често изгледа како многу интимен чин, затоа што некој ви кажува дека …