Умерената исхрана е поедноставна отколку што мислите

Ако се фаќате за глава кога ќе го слушнете изразот „умерена исхрана“, тоа е затоа што нема строги правила за тоа што навистина значи. Всушност, изразот „умерен“ се дефинира како „начин што е разумен и не е претеран“. Бидејќи овој термин е склон кон различни толкувања, можете да одлучите како ќе изгледа умерена диета и верувале или не – навистина е поедноставно отколку што мислите.

Што ви значи умереноста?
Нутриционистичките потреби се единствени за секоја личност, бидејќи секоја има единствена боја на очите – затоа треба да одлучите што значи умереноста за вас, поточно. Умерената исхрана е навистина едноставна, бидејќи може да вклучува сè, од намалување на големината на порциите, отстранување чинија кога сте сити, додавање на различни хранливи материи, пресметување калории, до комбинирање на овие опции.

Нема потреба да исфрлате одредена храна
Додека вашите пријатели, семејство и соработници може да уживаат во посакуваните резултати од диети во кои тие елиминирале некоја храна, оваа диета не е погодна за секого. Само затоа што исфрлањето млечни производи, на пример, е добра опција за вашиот сосед, не значи дека тоа и вам ќе ви помогне.
Покрај тоа, имајте на ум: резултатите од вашите пријатели што може да се видат за неколку недели или месеци не се секогаш долгорочни. Наместо да се споредувате со другите, фокусирајте се на слушање на вашето тело и умерено јадење, во стил што ви одговара, и ќе откриете дека ќе биде полесно отколку што мислите.

Контролирајте ја вашата желба за храна
Не мора да ја проколнувате пицата до крајот на животот за да видите резултати – само треба да бидете свесни колку често и колку количински внесувате храна. Продолжувајќи да јадете храна што ја сакате и не гладувате, полесно можете да ги контролирате вашите желби. Ниту една храна во која уживате не треба да има негативна конотација; наместо тоа, треба да уживате во тоа умерено додека редовно вежбате.

Држете се до вашиот план
Ако некогаш сте биле на строга диета и сакавте да уживате во ресторан или да бидете на роденден, знаете колку е тешко да избегнете забранета храна или да пронајдете нешто друго на менито што навистина сакате да го јадете. Сепак, не мора да биде така: можете да се држите до вашиот план во секоја ситуација.
Уживајте во парче роденденска торта – без да чувствувате вина! Важно е да бидете умерени и дефинитивно е поедноставно отколку што мислите. Ако ви се чини дека не можете да пронајдете ред, добра идеја е да побарате нутриционист и да побарате стручно мислење.

Извор: Planet Fitness

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Бил подготвен да го даде својот живот за братот: Тој е еден од најомилените холивудски глумци, а неговиот живот крие ГОЛЕМА ТАГА!

Еден од најголемите холивудски актери, бил подготвен својот живот да го даде за животот на …