14. (не)величествени: Најдобри и најлоши намирници за црниот дроб

Нашиот црн дроб е важен орган со многу суштински функции. Препораката е да се направи се што е можно за да се заштити.
Меѓу другото, има намирници што имаат корисен ефект врз црниот дроб. Меѓу другото, тие го намалуваат ризикот од разни болести и го штитат од штетни токсини. Исто така, постојат намирници кои лошо влијаат на црниот дроб и во нив треба да се ужива умерено. Zadovoljna.hr укажува и на едните и на другите.

Намирници кои црниот дроб ги сака

Овесна каша
Храната богата со растителни влакна може да му помогне на црниот дроб да биде во најдобро издание. Значи, ако сакате да го започнете денот на најдобар начин, обидете се да јадете овесна каша за појадок. Истражувањата покажаа дека овесната каша може да биде одличен помошник во борбата против вишокот килограми и маснотиите во стомакот а сето тоа помага да се избегнат заболувања на црниот дроб.

Брокула
Додадете многу зеленчук во вашата исхрана ако сакате здрав црн дроб. Нека брокулата е важен дел од оваа стратегија. Имено, некои истражувања сугерираат дека брокулата е онаа што може да го заштити црниот дроб од неалкохолно масно заболување на црниот дроб. Ако брокулата на пареа не ви е омилена, пронајдете други начини да ја подготвите, но не ја избегнувајте.

Кафе
Ако не можете да преживеете еден ден без барем шолја кафе, тогаш ќе ви биде драго да слушнете дека тоа може да биде добро за вашиот црн дроб. Истражувањата покажаа дека кафето може да го заштити црниот дроб од оштетување предизвикано од премногу алкохол или нездрава храна. Се разбира, не претерувајте.

Зелен чај
Зелениот чај е полн со антиоксиданти наречени катехини. Катехинот е антиоксиданс кој го чисти организмот, а истражувањата сугерираат дека може да помогне во заштита на црниот дроб од сериозни болести. Секако, најмногу катехини ќе добиете доколку сами си направите чај и го пиете додека е топол.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Тивок убиец на бракот – посмртоносен од пари и секс

На прашањето зошто браковите пропаѓаат, повеќето би одговориле дека причината е лошиот сексуален живот, финансиската …