Применете ги овие КОРИСНИ совети и МОДРИНКИТЕ ќе исчезнат побргу отколку што сте мислеле!

Само мали незгодни движења се доволни за да од ударот на кожата се создаде син отпечаток.
Честопати незгодно се сопнуваме, паѓаме и непосредно пред некој празничен настан, на кој со нетрпение чекаме, ќе добиеме модринка на ногата.
Користете ги овие едноставни совети кои ќе ви помогнат да се ослободите од новите модринки, а еве неколку од нив:
Мраз под број еден
Сите веќе добро знаете дека првото нешто што треба да направите е да го извадите мразот од замрзнувачот, но не директно на повреденото место, туку да го завиткате во крпа.

Масирајте го повреденото место со путер и рицинусово масло
Освен мраз, може да нанесете путер на модрината за да го ублажите отокот, како и рицинусово масло, што ќе помогне побрзо да исчезне модринката.

Шеќерот спречува појава на модринки
Масирајте го местото на удар врз кожата со шеќер, ова ќе помогне да се стеснат капиларите, а во исто време ќе се спречи формирање на модринка.

Компири со мед
Направете пире од компири, додадете мед и малку вода во смесата, а потоа нанесете на повреденото место.
Покрај сите овие совети, се препорачува и зголемен внес на витамин Ц со цел да се подобри циркулацијата и побрзо да исчезнат модринките. Меѓутоа, ако со текот на времето забележите дека модринката не ја менува бојата и останува темна, најдобро би било да се консултирате со лекар.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Сте ИЗГОРЕЛЕ на сонце? Еве што да направите кога кожата после сончање ќе почне да ви се лупи!

Важно е редовно да користите крема за сончање и да избегнувате изгореници. Секое лице барем …