ПУТИН Е ЈАК КАКО КАРПА ПОРАДИ КЕФИР И МЕД: Откриено е што јаде рускиот претседател – обожува јагнешко, а јаде само едни слатки!

Рускиот лидер Владимир Путин многу внимава што јаде, па светските медиуми пишуваат дека ужива во руската исхрана и не се грижи премногу за меѓународните специјалитети.
Анализата на исхраната кај првиот човек на Руската Федерација ја дала нутриционистката Јована Срејиќ Ферлуга.
Руската исхрана се заснова на супи, чорби, варени јадења направени од скромни состојки и тие јадат многу здрава храна како туршија и лук. Цвеклото и компирот, одлични извори на железо и витамин Ц, се практично неизбежни во руската исхрана.

Путин обожава житарки и мед, тој обично јаде овес или хељда за појадок, со додавање на просо и алтајски мед. Исто така, редовно јаде омлети со младо сирење, а сака и јајца од препелица.
„Путин почесто избира зеленчук од овошје, интересно е што тој избира дури и сокови од зеленчук кои се вистинска витаминска бомба. Може да заклучам дека исхраната на овој светски лидер е многу здрава и добро избалансирана“, рекла нутриционистката Јована Срејиќ Ферлуга.


Путин редовно јаде домати, одличен извор на ликопен, како и краставица а тој секогаш им давал предност на рибите пред месото. Од месото, најмногу сака јагнешко и е рамнодушен кон слатките, со еден исклучок – обожава сладолед.

Обично нема ручек затоа што нема време, па има лесна вечера со млечни производи, особено со кефир. Неговата исхрана генерално може да се дефинира како медитеранска и тој избегнува премногу преработени производи и алкохол. Повремено пие вино или пиво, никогаш кафе, но се буди со зелен чај. Меѓу неговите омилени пијалоци се сок од цвекло со малку рен.

„Целите зрна често се наоѓаат на неговото мени, овие житарки го продолжуваат чувството на ситост и го стабилизираат шеќерот во крвта. Тие се одличен извор на витамини од групата Б и многу минерали, а содржат и диетални влакна. Путин може да го прескокне ручекот затоа што житарките кои најчесто ги подготвуваат како каша му дава чувство на исполнетост“, вели нутриционистката.
Владимир Путин пие кефир, омилен кисело млечен производ во Русија.
„Бидејќи тој претпочита риба од месо, тоа обезбедува доволен внес на омега-3 масни киселини. Внесувањето на лесни протеини се балансира со јагнешкото и со тоа обезбедува доволно извори на железо“, смета нутриционистката.

Фото: Принткрин/Youtube

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Белките можат да бидат подеднакво добри, како и целите јајца, за зголемување на мускулната маса

ШТО е подобро за зголемување на мускулите – белка од јајце или жолчка? И двете. …