Оваа НЕВЕРОЈАТНА НАМИРНИЦА ги зајакнува коските, помага против изгореници и е добра во третманот на хемороиди…

Сусамот е исто така храна што лечи хемороиди и ги олеснува изгорениците.
Семето од сусам не е само вкусен додаток на пецива и јадења, туку е и исклучително лековита храна што ги зајакнува коските и помага при лекување на изгореници и хемороиди.
Доколку на вашето тело му недостасува калциум, доволно е да натопите една лажица од ова семе во 0,5 дл јогурт и да ја оставите преку ноќ. Наутро, изедете ја смесата на празен стомак, и повторете ја постапката од ден на ден, сè додека не се чувствувате подобро.


За лекување на хемороиди, сомелете лажица семе од сусам и додадете 2 лажици вода. Измешајте сè заедно додека не добиете хомогена паста, а потоа додадете лажичка путер. Изматете сè добро, намачкајте на парче тост и јадете. Овој вкусен „лек“ користете го по потреба.
Ако сте се изгореле додека сте подготвувале оброк, подгответе го следниот чај: истурете две лажици семе од сусам во чаша вода, загрејте го и варете го неколку минути. Потоа процедете и оставете да се излади. Потопете парче памук во ладниот чај, а потоа нежно тријте ги воспалените или изгорените места неколку пати на ден.

loading...

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО+ФОТО) Македонските девојчиња на „Црнокрак” меѓу најубавите на светските избори за Мис: „Си бевме поддршка во Бејрут, меѓу нас не постои его!“

Катарина Јовановска, Мија Стерјовска и Ива Пеева од модното студио „Црнокрак” летово освоија титули на …