ЗА ЈАКИ НОКТИ пресуден е еден ВИТАМИН, а ќе го пронајдете во ова ОВОШЈЕ!

Јачината на вашите нокти зависи и од квалитетот на храната што ја внесувате во вашето тело.
Дали ви пукаат ноктите? Лошата исхрана е главната причина. Затоа треба да земете предвид не само лак или нивно надоградување, туку и правилна исхрана.
Меѓу храната што дефинитивно треба да ја вклучите на менито, со цел да ја подобрите состојбата на вашите нокти, е и бананата.
Бананите се богати со биотин, важен витамин кој ќе помогне да се зајакнат слабите и испукани нокти.


Нутриционистите тврдат дека недостатокот на биотин може да биде една од причините за кршење и пукање на ноктите, па затоа е многу важно да јадете храна богата со овој витамин, како лосос, кикирики или карфиол.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) Здрава и фит жена споделува четири симптоми на рак на тироидната жлезда кои ги игнорирала

На КРИСТИНА Мекнајт, која сега има 35. години, и бил дијагностициран рак на тироидната жлезда …