Ова е НАЈЗДРАВИОТ ПРИРОДЕН ПРОИЗВОД а волку смеете да го внесете дневно

Медот од дамнина се смета за еден од најздравите природни производи за организмот, но не треба да се претерува, советуваат експертите.
Ангела Лемонд, нутриционист за „Womens Health“, вели дека не е потребно да се претерува со конзумирањето на мед, бидејќи освен што е здрав за нашето тело, содржи и многу шеќер.
„Многу лесно можете да претерате со количината на мед директно во смути, овесна каша или други јадења, затоа што тогаш не мерите колку ставате“, вели таа.


Ако јадете премногу мед, можете дури и да добиете на тежина, да го зголемите ризикот од дијабетес, а исто така влијае и на расипување на забите, бидејќи содржи многу фруктоза. Медот е здрав само ако го земате во ограничени количини.
Со цел медот да има само позитивно влијание врз вашето тело, земајте една лажица на ден.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ТАЈНА ЗА СРЕЌЕН БРАК – НА ДЕНОТ НА ВЕНЧАВКАТА МИ ГО КАЖА ОВА И МНОГУ И БЛАГОДАРАМ: За 30. години брак не сум имала ниту еден проблем ниту со мажот ниту со децата!

Сопругот е прекрасен, а децата се образовани и успешни Ако вашиот семеен живот ПУКА ПО …