МЕД И ЦИМЕТ: Идеална комбинација во борба против болести

Мешавина од мед и цимет навистина ги лекува скоро сите болести
Научниците потврдуваат дека медот е многу ефикасен во лекувањето на многу болести, а во комбинација со цимет станува смртоносно оружје против вируси, висок холестерол и шеќер и други непријатели на нашето здравје.

Болести на срцето
Направете паста од мед и цимет во прав. Раширете го на леб наместо џем и редовно јадете го за појадок. Ова ќе го намали нивото на холестерол во артериите и ќе спречи срцев удар.

Артритис
Во чаша топла вода, измешајте две лажици мед и една лажичка цимет во прав. Пијте го наутро и навечер. Со редовно консумирање, може да помогне во лекување дури и на хроничен артритис.

Инфекции на жолчното кесе
Во чаша млака вода, измешајте две големи лажици цимет во прав и една лажичка мед. Пијте го секој ден. Ова ќе ги убие микробите во жолчното кесе.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ЧЕСТИТКИ: Сара Климоска во Берлин ја прими наградата „Европски актер во подем“

Македонската актерка Сара Климоска вчера во Берлин ја прими наградата „Европски актер“ во подем за …