(ВИДЕО) Мистеријата на џиновските дупки кои се појавуваат во Русија

Минатата година, и со силна експлозија и ненадејно во тундра во Сибир се појавил масивен кратер. Околу работ на овој кратер, за кој пишуваат светските медиуми, земјата се претворила во куп сив, поделен мраз и парчиња вечен мраз.
Тоа била 17-та дупка што се појавила на оддалечениот полуостров, Јамал и Гида на рускиот Арктик, откако првата била забележана во 2013. година.
Се смета дека кратерите се поврзани со климатските промени. Фотографиите со беспилотни летала, 3Д моделирањето и вештачката интелигенција помагаат во откривањето на нивните тајни, пренесува CNN.
„Новиот кратер е уникатно добро сочуван, бидејќи површинската вода сè уште не се насобрала во кратерот, додека ние го истражувавме, што ни овозможи да проучиме нов кратер, недопрен од распаѓање“, рекол Евгени Чувилин, геолог од московскиот институт за наука и технологија,Сколково.
Ова е исто така прв пат истражувачите да можат да летаат со дрон длабоко во кратерот – достигнувајќи од 10. до 15. метри под земја, овозможувајќи им дагп фатат обликот на подземната празнина во која се градел метанот.

loading...

Чувилин бил дел од тим руски научници кои го посетија кратерот во август 2020. година. Нивните откритија беа објавени во списанието „Гео сајанс“ минатата недела.

Климатска промена
Беспилотното летало снимило околу 80 слики, што им овозможува на истражувачите да направат 3Д-модел на кратерот, кој е длабок 30 метри – замислете три автобуси од крај до крај.
Авторот на студијата, Игор Богојавлевски, од Институтот за истражување на нафта и гас на Руската академија на науките, служел како пилот на беспилотно летало и рекол дека мора да лежи на работ на 10-катниот кратер и да ги турка рацете над работ за контрола на дронот.
„Трипати бевме близу да го изгубиме, но успеавме да добиеме податоци за 3Д модел“, рекол тој.


Моделот, кој покажал необични пештери во долниот дел на кратерот, во голема мера го потврдил она што научниците го претпоставиле: метан се создава во празнина во мразот, предизвикувајќи појава на тумба на ниво на земјата. Насипот расте пред да избувнат мразот и другите остатоци, оставајќи зад себе масивен кратер.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО Една од најскапите СВАДБИ во светот чинела 60. милиони долари: Луксузот го изненадил светот, но приказната немала среќен крај

Младенците биле наследничката Ваниша Митал и бизнисменот Амит Батија Има парови кои мислат дека е …