СЕ’ ПОВЕЌЕ МЛАДИ УМИРААТ ОД КОРОНА: Свирепиот вирус ги зема животите на Бразилците на возраст помеѓу 20. и 29. години!

Бројот на смртни случаи поврзани со ковид 19 кај млади луѓе на возраст меѓу 20. и 29. години во Бразил скокна. за повеќе од 1.000 проценти од почетокот на годината до средината на април, покажуваат резултатите од студијата на државниот биомедицински институт „Фиокруз“ .
Смртноста кај населението на возраст меѓу 30. и 39. години се зголемила за 819. проценти, а кај луѓето на возраст меѓу 40. и 49. години за 933. проценти.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Everyday Brasil (@everydaybrasil)

Според таа студија, просечната возраст на хоспитализираните пациенти сега е 58. години, додека на почетокот на годината било 62. години.
Просечната возраст на смртност од последици на вирусот корона опадна на 65. години, додека во јануари била 72. години.

Фото: Принтскрин/Instagram

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) СРЕЌНО СЕМЕЈСТВО: Алек Болдвин на премиера дошол со сопругата и шесте деца!

Алек Болдвин (63) и неговата сопруга Хиларија (37) присуствуваа на премиерата на неговиот нов филм …