Обемот на колковите кај жените укажува на една болест, а ова се ПРЕДИЗВИКУВАЧИТЕ!

Прекумерната тежина различно влијае на жените, а поинаку на мажите…
Генетското наследство, дијабетесот, постпарталниот период, контрацептивни средства, возраста, но и начинот на живот, учествуваат во развојот на тромбозата.
Големо истражување спроведено од дански лекари открива поврзаност помеѓу длабока венска тромбоза од една страна и телесна тежина, индекс на телесна маса, вкупно масно тело, обем на струкот и обем на колковите, од друга страна. Се покажало дека вишокот тежина различно влијае на жените, а поинаку на мажите.

Како да се спречи тромбозата?
Промената на животните навики е клучна за спречување на тромбоза, особено престанок на пушење бидејќи зависниците од никотин имаат двојно поголем ризик од развој на тромб. Слабеењето е проследено со истоштеност и постојан умор. Истражувањето покажало директна врска помеѓу местото на телото каде се наоѓаат масните наслаги и ризикот од формирање на згрутчување на крвта во вените.
Здравата исхрана е приоритет ако сакате да ги зачувате крвните садови. Затоа, потребно е да се намали внесувањето на месо, јајца, млечни производи и целата храна со висок процент на маснотии. Се препорачува храна богата со омега киселини: семе од коноп, кељ, ореви, маслиново масло, риба.

Лекарите советуваат дека треба да се користат додатоци на железо за да се спречи формирање на тромби. Нивото на железо во крвта пониско од 17 микромоли на литар укажува на двојно поголем ризик од тромбоза. Половина час физичка активност на ден е исто така добра превенција од настанување на тромби.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Сте ИЗГОРЕЛЕ на сонце? Еве што да направите кога кожата после сончање ќе почне да ви се лупи!

Важно е редовно да користите крема за сончање и да избегнувате изгореници. Секое лице барем …