ИМУНИЗАЦИЈА ВО ЕВРОПСКАТА УНИЈА: Еве кои две приморски земји ја одбегнуваат вакцинацијата!

Во Европската унија, најмалку интерес за вакцината е забележан во Кипар, каде што само 16. проценти од населението изјавиле дека ќе примат вакцина против ковид-19.
Според анкетата презентирана од Европската комисија, Бугарија е на второ место според недостаток на интерес за вакцинација, каде што 19% од граѓаните во моментов се подготвени да ја примат вакцината.
Просечниот интерес за земјите од ЕУ е 45%.


Во исто време, се’ повеќе граѓани во ЕУ сметаат дека мерките против пандемијата се поподносливи. 11. проценти ги сметаат за неподносливи, а 29. проценти велат дека е тешко да се поднесат ограничувањата.
Патем, 49% од жителите на ЕУ не се задоволни од мерките, додека 43% се задоволни.
Во Бугарија, 55% од населението е задоволно од мерките на ЕУ, а 32% не се. Дури 46. проценти очекуваат дека економското закрепнување ќе се почувствува следната година, 25. проценти сметаат дека тоа ќе биде 2023 година, 12. проценти воопшто не очекуваат закрепнување, а седум проценти се надеваат на тоа во следните неколку месеци.


Фото: Архива

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Анализа на кредитирањето: Значително зголемена поддршка на населенито и фирмите

„ПАРИ“ АНАЛИЗА | Банкарскиот сектор во кредити има пласирано 6,6 милијарди евра, заклучно со јуни 2022 …