Роверот на Марс ги направил првите 5. грама кислород

Роверот „Prezervans“ на НАСА трансформирал јаглерод диоксид од атмосферата на Марс и го претворил во кислород, што е прва трансформација направена на друга планета, објави НАСА.
„Ова е клучен прв чекор кон претворање на јаглерод диоксид во кислород на Марс“, изјавил во средата Џим Ројтер, еден од помошниците директори на НАСА, според веб-страницата на американската вселенска агенција.
Експериментот се случил на 20. април, а НАСА се надева дека следните верзии на експерименталниот материјал ќе му помогнат на човекот еден ден да користи трансформиран кислород од Марс.
Ќе им помогне и на астронаутите кои одат на мисија на Марс да не носат со себе големи количини кислород за да можат да се вратат на Земјата.
Експериментот е направен со употреба на експериментот „MOXI“ (The Mars Oxygen In-Situ Resource Utilization Experiment), што е кутија со големина на акумулатор и се наоѓа на предниот дел од роверот.
Тој користи електрична енергија и хемиски процеси за да ги оддели молекулите на СО2, правејќи кислород од една страна и јаглерод моноксид од друга страна.
Во првиот обид, додава „Гласот на Америка“, „МОКСИ“ направи пет грама кислород, што е доволно астронаутот да дише десет минути во нормални активности.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Полицајците не можеле да поверуваат кога виделе што вози на кровот на Фордот – Го исклучиле од сообраќајот!

ПОЛИЦИЈАТА запрела Форд кој имал нелегално оптеретување на покривот. Полициската патрола останала во чудо кога …