ЕДНА ДОЗА ЗА ОНИЕ КОИ ПРЕЛЕЖАЛЕ КОРОНА: Словенците одлучиле да го намалат количеството на дадени вакцини

Лицата со потврдена дијагноза на ковид-19 ќе добијат само една доза од вакцината за коронавирус шест месеци по преболувањето на болеста, според новите упатства издадени денес од националниот советодавен комитет за имунизација во Словенија.
Инструкциите се издадени на центрите за вакцинација веднаш откако седум други европски земји одлучиле да го сторат тоа, им рекла шефот на советодавното тело, Бојана Беовиќ, на новинарите, пренесува СТА.
Таа рекла дека одлуката е мотивирана од желбата намерно да се користи ограничено снабдување со вакцини, бидејќи сè уште нема доволно дози за сите жители, но и од фактот дека потврдена инфекција дава барем одреден степен на имунитет.
Беовиќ, сепак, истакнала дека оваа препорака не може да се однесува на оние кои имале благи симптоми и оние со ослабен имунолошки систем.
Советничката група планира да ги следи научните студии кои се објавуваат скоро секојдневно и според новите информации може да одлучи дека некои рековалесценти сепак ќе бидат вакцинирани двапати.
Досега, околу 382.000 Словенци или околу 18. проценти од населението примиле барем една доза од вакцината за коронавирус, додека повеќе од 155.000, или 7,4 проценти од популацијата, биле превакцинирани.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Денес е спомен на Светиот апостол Филип ѓакон: Ова задолжително изговорете го за оздравување на вашите блиски!

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 11 октомври.Православните верници денес го одбележуваат светиот …