(ФОТО) И’ покрај пандемијата тие се среќни: Ова се 5. најсреќните земји во светот

И’ покрај пандемијата која трае повеќе од една година, некои земји можат да се пофалат дека ниту оваа состојба не ги „полула“ да бидат среќни.
Ако сте се прашувале како напредувал светот околу вас во целото ова лудило, еве список на првите пет земји кои се уште се прилично среќни, и’ покрај сè.

1. Финска
Финска е повторно водечката најсреќна земја во светот. Всушност, ова е четврта година по ред за нордиската земја. Со едни од најдобрите образовни системи во светот, земјата е посреќна од другите веќе подолго време. Од денес, државата планира повторно да ги отвори своите ресторани и да го забрза процесот на вакцинација, бидејќи гледа пад на бројот на позитивни случаи.


 

View this post on Instagram

 


A post shared by Henri Kallio (@henrifromhelsinki)


2. Данска
Уште една нордиска земја на списокот, Данска е позната по тоа што е на врвот во однос на очекуваниот животен век и социјалната поддршка. Данска исто така има еден од најпријателските велосипедистички градови во светот. И’ други фактори исто така влегуваат во игра за да придонесат за нејзината среќа. Можеби патувањето во оваа среќна земја ќе ве расположи.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by VisitDenmark (@govisitdenmark)

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ОМИЛЕН ЛИК ОД СЕРИЈА – Судија на Мундијалот е хит поради неговиот изглед, многумина го препознале Рос од „Пријатели“

Шпанската фудбалска репрезентација пред неколку дена брилјираше на натпреварот против Костарика, постигнувајќи неверојатен резултат од …