Факторот на ризик за потешкиот облик на ковид кој сите го забораваме

Физичката неактивност е поврзана со потешка форма на ковид 19 и зголемен ризик од смрт од инфекцијата, открива голема американска студија.
Пациентите со ковид 19, кои биле постојано неактивни две години пред пандемијата, почесто биле хоспитализирани и почесто умирале од ковид 19, во споредба со физички активните пациенти.
Ова го покажа студија објавена во British Journal of Sports Medicine. Како фактор на ризик за потешката форма на ковид 19, физичката неактивност беше надмината само со возраста и трансплантацијата на органи.
За да го испитаат влијанието на физичката активност врз сериозноста на инфекцијата, хоспитализацијата и смртта, истражувачите анализирале податоци за 48.440 возрасни пациенти со корона од јануари до октомври 2020. година.


Просечната возраст на пациентите била 47. години. Скоро две третини биле жени (62 проценти). Приближно половина од испитаниците немале претходни болести како што се дијабетес, кардиоваскуларни проблеми, болести на бубрезите и рак.
Скоро секоја петтина (18. проценти) имале само една претходна болест, а скоро третина (32. проценти) од испитаниците имале две или повеќе.

Како дел од студијата, испитаниците морале да го пријават нивото на редовна физичка активност во периодот од март 2018. година до март 2020. година. Тие биле поделени во три групи. Неактивни биле оние кои имале помалку од 10 минути активност неделно, умерено активни биле оние кои имале до 150 минути и многу активни биле оние кои имале повеќе од 150 минути на некој вид тренинг неделно.


Откако ги земале предвид факторите како што се расата, возраста и основните медицински состојби, пациентите кои беа физички неактивни имале двојно поголема веројатност да бидат хоспитализирани од оние кои биле многу активни.
Исто така, било заклучено дека тие имаат 73. проценти поголема веројатност да имаат потреба од интензивна нега, и 2,5 проценти поголема веројатност да умрат од инфекцијата.
Авторите на студијата апелирале до надлежните здравствени власти ширум светот да им укажат на граѓаните дека вежбањето е една од најважните форми на превенција во борбата против ковид 19.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Marella Stories: Катерина Ангеловска за успехот, духовниот развој, и нивното влијание на нашиот стил

Marella Stories ги истакнуваме успешните дами кои се познати не само по своите достигнувања, туку и …