КОИ АНТИТЕЛА СЕ ПОДОБРИ – Од вакцина или после прележаниот вирус? Одговара вирусолог!

Вирусологот и микробиолог на Ветеринарниот институт во Краљево, Миланко Шеклер, порачал дека сегашната состојба може да се врати во нормала кога во Србија ќе бидат вакцинирани над четири милиони лица.
„Во моментот кога ќе се приближиме до бројката од над четири милиони вакцинирани, нема да имаме повеќе од 100. нови случаи на ден, ќе биде доволна една добро опремена болница за ковид, а целиот систем, и здравствен и социјален, ќе може да се врати во нормала“, рекол Шеклер за РТС.
Колективниот имунитет би нè приближил до нормалниот живот.
„Во последната година на младите им беше кажано дека тие се помалку загрозени, иако ситуацијата многу се промени, така што имаме и млади луѓе со потешки симптоми“, Шеклер смета дека ова е една од причините за нивниот помал одговор на вакцинацијата.


Која е разликата помеѓу антителата од вакцината и по ширењето на вирусот?
„Може да имате тешка форма и да немате антитела, а тоа понекогаш се случува затоа што вашето тело е целосно исцрпено по борбата против вирусот. Квалитетот на антителото не е ист по короната и по вакцината“, рекол д-р Шеклер и објаснил дека разликата е во тој протеин кај вирусот каде се создава заштита, после болеста се јавува на тој N протеин кој е внатрешен, а не S протеинот, за кој сите зборуваат и кој е надворешен.
Кога станува збор за вакцините, заклучокот е дека сите вакцини ефикасно штитат од тешки клинички форми, односно ризици. Само некои создаваат заштита побрзо, некои побавно.


„Со кинеската вакцина имате период од 8 недели кога сте недоволно заштитени“, вели д-р Шеклер, објаснувајќи зошто се случува луѓето да се заразуваат и покрај вакцината.
„Додека Фајзеровата и Руската нудат високо ниво по првата вакцина. Значи, имате одредена брзина на „Фајзер“ и „Спутник“, но исто така и несакани ефекти, температура, слабост … Додека „Синофарм“ (кинеската вакцина) ги нема овие несакани ефекти. Значи, постојат предности и недостатоци“, вели д-р Шеклер.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Почина новинарот Тодор Пендаров – Беше жива енциклопедија

Новинарот и аналитичар Тодор Пендаров вчера по долго боледување почина во Скопје. Причината е Ковид …