ГРД СУДИР НА ИНТЕРЕСИ: Норвешкиот научник кој ја откри врската помеѓу вакцината на АстраЗенека згрутчувањата на крвта пет години добивал пари од Фајзер!

Кампањата за вакцинација беше сериозно погодена од веста дека вакцината на АстраЗенека формира згрутчување на крвта. Првиот што го тврдеше ова беше норвешкиот научник Пал Андре Холм. Сега излезе дека Холме со години добивал пари за своето истражување од „Фајзер“, компанија чија значително поскапа вакцина, наводно, не предизвикува никакви проблеми.
Од страв дека вакцината АстраЗенека и Универзитетот во Оксфорд ќе предизвикаат згрутчување на крвта, многу земји во Европа и пошироко се откажаа од нејзината употреба, што беше многу погодно за поскапите конкуренти, Фајзер и Модерна.
Норвешкиот весник „Klasekampen“ сега објави дека младиот норвешки лекар и универзитетски професор Пал Андре Холм, кој прв ја истакнал врската помеѓу АстраЗенека и згрутчување на крвта, пет години добивал пари од „Фајзер“ за неговото истражување.
Имено, таа фармацевтска мега корпорација, заедно со „Баер“, му платиле на Холм над 1,9 милиони норвешки круни, околу 120.000 евра. За мегакорпорација малку, за научникот фин износ.


Според хрватските медиуми, Холм бил дел од научен тим кој го проучувал случајот на згрутчување на крвта во мозокот по вакцинирањето со АстраЗенек кај медицински работници на возраст под 50. години.
По нивното истражување, чии резултати јавно ги објави Холм, Норвешка ја запре употребата на АстраЗенека, а потоа и на другите европски земји, кои, барем повеќето од нив, ја укинаа забраната по позицијата на Европската агенција за лекови и Светското здравство Организација дека предноста на вакцината е далеку поголема од ризикот од несакани ефекти.
Трагата на пари од Фајзер до Пал Андре Холм ја откриле, во четвртокот, новинарите Аина Ебубе Хелгхајм и Хауард Јитредал од норвешкиот весник „Класекампен“, а потоа веста ја пренеле другите норвешки медиуми.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) ГИ НАСМЕАЛ ГЛЕДАЧИТЕ – Водителот на РТС се „телепортирал“ во студио за време на преносот на СП: „Сепак, не ја плаќаме претплатата за џабе!“

Водителот на Радио-телевизијата на Србија (РТС) стана хит на социјалните мрежи откако се „телепортираше“ во …