Полно е со витамини, минерали и протеини: Ова семе во себе крие многу здравствени благодети

Семето можете да го јадете сурово, пржено или во комбинација со други јадења.
Семките од сончоглед се собираат од главата на растението сончоглед. Додека само семето е завиткано во црно-бела лушпа со риги, сончогледовото семе е бело и има нежна текстура. Познато е по неговиот посебен вкус и висока хранлива вредност, семето може да се јаде сурово, пржено или во комбинација со други јадења.
Студиите за здравствени придобивки ја поврзуваат консумацијата на семето од сончоглед со низа здравствени придобивки, вклучително и намалување на ризикот од развој на болести како што се висок крвен притисок или срцеви заболувања. Тие исто така содржат хранливи материи кои можат да го поддржат вашиот имунолошки систем и да го зголемат нивото на енергија. Еве неколку здравствени придобивки од семето од сончоглед:

 

Намалување на воспалението
За оние со краткорочно или хронично воспаление, семките од сончоглед може да понудат антиинфламаторни придобивки. Семките од сончоглед содржат витамин Е, флавоноиди и други растителни соединенија кои можат да го намалат воспалението. Студијата покажала дека конзумирањето семе од сончоглед и други семиња пет пати или повеќе секоја недела резултирало со пониски нивоа на воспаление, што исто така ги намалило факторите на ризик за неколку хронични болести.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(РЕЦЕПТ) Направете сами ваше универзално СРЕДСТВО ЗА ЧИСТЕЊЕ ФЛЕКИ: Потребни се три состојки!

Има сè повеќе производи за чистење кои можат да се направат од состојките што секогаш …