ПЛАНИРАТЕ ОДМОР ВО ГРЦИЈА – Еве што се’ треба да знаете

Ако одлучите да патувате, мора да знаете какви мерки во моментов ве чекаат во Грција. Србите можат да влезат во оваа медитеранска земја преку Бугарија, преку граничните премини на Промахонас и Нимфеја.
На крајот на март, медитеранската земја ги „олесни“ мерките, но сепак, остануваат во сила бројни ограничувања, што ќе важат за туристите, како и за локалното население. Кои мерки ве очекуваат во Грција?

Влегување во Грција е можно со претходна регистрација.

Исто така, потребен е негативен тест за PCR, не постар од 72 часа, или потврда за вакцинација најмалку 14 дена пред пристигнувањето во Грција. Сертификатот за вакцинација, покрај личните податоци, треба да содржи и вид на примена вакцина и број на дози.
Патниците што влегуваат во Грција можат да бидат тестирани по случаен избор со брз тест. Оние што се тестираат се должни да бидат во изолација во домот додека не се добијат резултатите од тестот. Ако резултатот од тестот е негативен, изолацијата престанува, а ако е позитивна, домашниот карантин се одредува 14 дена.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Greece (@greece)

Во Грција маските се задолжителни на сите јавни места и мора да се почитува социјалното растојание.

Забрана за движење
Полицискиот час од 21 до 5 часот наутро останува во сила. Во овој период, поединците можат да ги напуштат своите домови само од специфични причини, како што се работни обврски или бараат медицинска помош. Пред да ги напуштат своите домови за време на полицискиот час, жителите мора или да добијат одобрение од владата со испраќање пораки до 13033 или да имаат потврда од нивниот работодавец. Полицискиот час започнува два часа подоцна за време на викендот.

Продавници и трговски центри
Од 3. април продавниците во Грција се отворени, но со посебни услови. Секој клиент има три часа да изврши купување, за да избегне гужва. За да одат во продавницата, граѓаните мора да испратат СМС-порака со посебен код и да побараат дозвола за преместување.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Greece (@greece)

Угостителски објекти
Ресторани и други објекти што служат храна и пијалок во Грција, најверојатно, ќе имаат дозвола да се отворат по велигденските празници, објави претходно грчкиот заменик министер за развој, Никос Папатанасис. Сепак, на почетокот ќе бидат отворени само терасите на кафулињата и рестораните. Грците го слават Велигден во недела, на 2 мај.
Сепак, рестораните и баровите во хотелот и туристичкото сместување се отворени нормално, но само за гостите во сместувачките капацитети.

Казни за непочитување на мерките
Секој што користи лажна форма ќе биде казнет со 300 евра, кој не користи маска каде што е задолжително, ќе биде казнет со 150 евра. Секој што ќе присуствува на јавни / домашни собири или настани ќе биде казнет со 300 евра. Секој што организира јавни / домашни собири или настани што не се дозволени, ќе се казни со парична казна од 3.000 евра за првиот прекршок и 5.000 евра за вториот прекршок.

Фото: Принтскрин/Instagram

 

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Сексуалниот живот се подобрува во текот на есента, причината е повеќе од интересна!

За да откриеме како сезоните влијаат на нашето либидо, истражувачки тим од Универзитетот „Ludwig Maximilians“ …