Оваа билка се грижи за нашето здравје!

Познато е дека лековитите билки можат да бидат многу делотворни на нашиот организам и дека со конзумирање на одредени билки можеме да го подобриме нашето здравје.
Сепак, постои едно растение кое може да ни помогне при повеќе здравствени проблеми, а многу луѓе ширум светот го имаат ова растение во својата кујна – и го користат како зачин.
Тоа е жалфија, која најчесто се конзумира како чај, бидејќи најефективно влијае на здравствени проблеми како што се болки во грлото, проблеми со стомакот, прекумерно потење и слично.
Како делува жалфијата?

loading...

Жалфијата делува стимулативно врз централниот нервен систем и дигестивниот тракт, а исто така може да помогне при треска. Природно ја чисти крвта и е одличен детоксикатор. Покрај тоа, жалфијата е корисна и како негувател на косата, за чистење на телото, но и смирувачки пијалок кој може да ги ублажи главоболките предизвикани од стрес и нервоза. Жалфијата е исто така хормонски регулатор и се употребува против потење се користи за луѓе кои страдаат од туберкулоза, но исто така и за време на пубертет и менопауза. Го чисти црниот дроб, ја забрзува работата на бубрезите и додека немаше пасти за заби, античките народи лисја од жалфија користеле за чистење и заштита на непцата.
Чајот од жалфија нема пријатен вкус, но секако е подобра опција во споредба со фактот дека ни треба пародонтолог. За претходно воспалено или воспалено грло, посилниот чај од жалфија е најдобриот лек. Сè што треба да направите е да ја исплакнете устата со овој пијалок, бидејќи жалфијата има антисептично дејство и ја зајакнува мукозната мембрана.


Митови и занимливости за жалфијата
Жалфијата се користи за прочистување на телото, но американските Индијанци верувале и дека може да ја исчисти душата.
Затоа, исушената жалфија се користела во ритуалите на прочистување од негативна енергија, и било потребно само некој да помине низ „светиот чад“ од запалена жалфија и неговата аура ќе се прочисти. Доколку сакате да ја затемните вашата руса коса на природен начин, доволно е да ја измиете во жалфија и значително ќе се затемни, без употреба на никакви препарати.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Зошто 33 % жени со полицистични јајници имаат прекумерна тежина?

Поновите истражувања сведочат дека 33 % женисоСиндром на полицистични јајници (PCOS) се борат со прекумерна …