Карфиолот е храна што има ПЕТ супер моќи

Оваа супер храна го заслужува вашето внимание.
Ако некогаш сте во дилема што би можеле да подготвите за ручек, сетете се на карфиолот. Овој вид „зелка“ ја ублажува ревматската болка, му годи на желудникот, го забавува стареењето на организмот и се верува дека спречува појава на малигни клетки.
Бидејќи е богат со витамин Б9, тој е драгоцен за време на бременоста, бидејќи помага за правилен развој на бебето. Карфиолот е исто така богат извор на алицин, кој го намалува ризикот од срцев удар во многу случаи.

Добро за диета
Исто така, помага при слабеење, бидејќи има малку калории и е одличен за диети.

Докажано го зајакнува имунитетот
Карфиолот е полн со витамини и хранливи материи и докажано го крева имунитетот. Меѓутоа, бидејќи има витамин К и омега 3 масни киселини, помага да се намали болката што ја предизвикува артритисот.

Карфиолот е одличен за чир на желудник, а помага и при варење бидејќи е богат со растителни влакна. Неодамнешна студија покажа дека спречува рак затоа што ги подмладува клетките, па затоа автоматски го спречува стареењето.
Треба да го јадат бремени жени, бидејќи е богата со витамин Б9. Ова значи дека е добро и за срцето и за луѓето кои страдаат од висок крвен притисок.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ЕКСПЕРТ ОТКРИВА – Секс по декади: Во 20. тите се експериментира, а во 50. е поспор, но затоа многу поеротичен!

Дваесеттите се време кога постои најголема веројатност за секс во тројка, со личност од ист …