Историска фотографија: Докторите и се поклонуваат на младата девојка чие семејство одлучи да ги донира нејзините органи

Нејзиниот млад живот трагично згасна, но нејзиното срце спаси друг млад живот.

„Нема зборови со кои може да се искаже благодарноста кон семејство. Нема зборови со кои може да се опише алтруизмот и големината на чинот на органодарителството. Во моменти на длабока тага да се донесе одлука за донирање на органите на блиските е дефиниција за хуманост“, напиша Венко Филипче на Фејсбук.

Срцето на Верица Белчовска продолжува да чука…

Фото: Facebook

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Денес е духовденска задушница: Да си спомнеме на починатите на достоинствен начин

Спомнувањето на сите починати благочестиви христијани во саботата пред Педесетница е востановено затоа што со …