Славниот РУСКИ КАРДИОЛОГ Амосов открива совети како здрави да дочекате 90. години. Здравјето морате САМИ ДА ГО ПРОИЗВЕДУВАТЕ!

Рускиот лекар и светски познат кардиолог Николај Михајлович Амосов дава неколку совети за здрав живот, кои исто така ги почитувал и го доживеал неговиот 90-ти роденден.

Познатиот руски и советски лекар и еминентен кардиохирург Амосов Николај Михајлович, академик и директор на научниот оддел на Институтот за истражување на туберкулоза и торална хирургија „Јановски“, дал клучни совети за тоа како да се зачува здравјето на ‘рбетот и да се спречат болки во грбот.
Освен стручниот совет што им го дал на своите пациенти, самиот Амосов Нилоај Михајлович редовно применувал низа едноставни вежби за да ја докаже нивната ефикасност, а до крајот на животот не страдал од овој здравствен проблем.
Покрај советите за здрав ‘рбет и зачувување на неговата здравствена и еластична состојба, славниот руски доктор даде и неколку клучни совети за здрав начин на живот.
Совети за здрав начин на живот
-Не треба да се надеваме дека лекарите ќе не направат здрави и ќе го лекуваат нашето тело. Во болницата може да се започне само квалитетно лекување за себе. Сè друго зависи од човечката природа, желба и упорност.
-Докторите се тие кои лекуваат човечки болести, а ние мора да произведеме сопствено здравје преку вежби и формирање на силен карактер.
-Во некои болести, третманот од страна на лекар е неизбежен, но во сериозни случаи, болеста е последица на само лош начин на живот и недостаток на физичка активност. Дневно вежбање најмалку половина час на ден може да го продолжи постоењето на една личност.
-Треба да имаме резерви на фитнес во разумни граници. Треба да го следите индексот на тежина и да јадете што повеќе овошје и зеленчук. Секојдневна прошетка на чист воздух е задолжителна.
-Сметајте дека има многу лоши лекари во светот. Ова е уште една причина за зајакнување на имунолошкиот систем и вежбање.

Фото: Принтскрин/YouTube/V gostяh u Gordona

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Сте ИЗГОРЕЛЕ на сонце? Еве што да направите кога кожата после сончање ќе почне да ви се лупи!

Важно е редовно да користите крема за сончање и да избегнувате изгореници. Секое лице барем …