(ВИДЕО – ВО ЖИВО) Погреб на принцот Филип: Службата започна – на испраќањето само најблиските – братучед ги дели Хари и Вилијам

Принцот Филип, војводата од Единбург и сопруг на кралицата Елизабета Втора, кој почина минатата недела на 100-годишна возраст, ќе биде погребан денеска по комеморацијата во капелата Свети Ѓорѓи во замокот Виндзор.

Погребната служба започна. Благословот го даде деканот на Виндзор. Тој рече:
„Денес сме тука во капелата Свети Ѓорѓи за да ја оставиме душата на нашиот слуга принцот Филип, војводата од Единбург, во рацете на Бога.
Со благодарно срце се сеќаваме на многу начини на кои неговиот долг живот беше благослов за нас. Бевме инспирирани од неговата непоколеблива преданост кон нашата кралица, неговата служба кон нацијата и Комонвелтот, неговата храброст, цврстина и вера“.

Хорот сега ја пее песната „Вечен татко“.
Собрани во тишина, тие му оддаваат почит на принцот Филип. Целиот остреов стапи во минута молчење.
Ковчегот на војводата сега се носи во капелата, придружуван од членови на кралското семејство.
Сите присутни носеа црни маски за лице кога влегуваше во капелата.
Ковчегот е внесен во капелата, додека собраните го поздравуваат принцот Филип. Се слуша бавен оган.
Кралицата го остави автомобилот во кој го придружуваше починатиот сопруг и влезе да го заземе нејзиното место.
Кралицата патуваше со Сузан Хаси, која е со неа со децении. Лејди Сузан (81) е многу блиска до семејството и таа е еден од кумовите на војводата од Кембриџ.


Се слушаат свирежи додека собраните ги заземаат своите позиции.
Роверот се упатува кон капелата со почесен оган и ѕвона.
Оркестарот свири додека публиката оди пред и зад автомобилот со телото на принцот Филип, исполнето со почит.
Поворката сега се упати кон капелата. Водат најстарите деца на војводата, Чарлс и Ана, следени со Едвард и Ендру, потоа принцовите Вилијам и Хари.
Сандакот се вади и се става во модифициран Land Rover кој оди кон капелата.
На сандакот има букет и капа на вооружените сили на кои припаѓал принцот Филип.
Принцот Чарлс, како и принцот Хари и принцот Вилијам стојат зад автомобилот.
Претставници на главните организации во вооружените сили одат со автомобил.


Припадниците на вооружените сили, стационирани на тревникот, ја спуштија главата за почит.
Оркестарот ја свири „Ерусалим“.
Откако пристигна воениот персонал со оркестарот, музиката запре.
Гостите полека излегуваат од замокот и го чекаат моментот кога Land Rover со телото на принцот Филип ќе се упати кон капелата.
Архиепископот од Кантербери Џастин Велби е во капелата.
Неговото збогување ќе биде делумно необично бидејќи ограничувањата на епидемиолошките мерки принудија церемонијата да се „намали“.


Правилата на пандемијата во Велика Британија значеа дека погребот ќе биде помал, со прилагодувања што вклучуваа ограничување од 30 гости на црковната служба. Кралицата и избраните членови на семејството ќе носат маски и ќе седат оддалечени два метра.
Припадниците на вооружените сили се редат на позицијата пред погребот на војводата од Единбург.
Претставници на вооружените сили низ целиот Комонвелт исто така маршираа да ги заземат своите места.
Бројот на воен персонал во службата е намален поради ограничувањата на коронавирусот – сепак вкупно 730 лица.
Принцот Вилијам и неговата сопруга Кејт Мидлтон, војводата и војвотката од Кембриџ, исто така пристигнаа во Виндзор, каде ќе се одржи погребот, на кој ќе има 30. гости.


Пристигна и најстариот син на принцот Филип, принцот Чарлс.
Пред церемонијата, ковчегот на Филип беше преместен од приватна капела во замокот Виндзор во Внатрешната сала на замокот, каде што ќе се моли.
Церемонијата ќе биде богата со симболика и ќе ги потсетува луѓето на животот на Филип во служба на кралското семејство и нацијата.

Фото: Принтскрин/

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО+ФОТО) Филм за Шумахер кој е поддржан и од неговото семејство

Од несреќата што му се случи на скијање, речиси ништо не се знае за Михаел …