(ВИДЕО+ФОТО) Работник добил автомобил од газдата: „Не можев да верувам!“

Расудин Мухиќ, вработен во тузланската месарницата „Брајловиќ“ од својот работодавачот добил автомобил „Голф 5“  како рамазански подарок.Тој не крие дека бил многу изненаден од овој гест, па решил да го сподели својот ентузијазам
„Бев дома, дојдов од работа. Беше околу 10. часот. Некој тропна на вратата и јас излегов. Гледам, гледам нешто, изгледа како подарок. Гледам зад аголот, кога директорот. Потоа тој рече: ‘Да, отвори го’. Го отворам, тука се клучевите од автомобилот. Тој вели дека ова е подарок за мене за 25. години работа“, се присетил Расудин.
Според Мирза Брајловиќ, сопственик и директор на месарницата, тој дошол до идеја да го израдува својот работник пред Рамазан.

„Расудин и јас се познаваме 25. години, од првиот ден кога тој дојде на работа со татко ми. Сакав да ја наградам неговата работа токму за Рамазан, да биде рамазански подарок од компанијата“, рекол тој.
Расудин не го криеше своето воодушевување за неочекуваниот подарок.
„Не можев да верувам. Се изгубив, не знаев што да правам. За толку години, да се добие автомобил од директорот“, рекол тој.

Неговиот работодавач посочил дека сопствениците на месари, пекари или која било гранка треба да се грижат за своите работници.
„За да работникот не си замине од него, да го награди со нешто убаво, да му обезбеди сè што му недостасува. Ние не сме сите во можност да даваме кули и градови, но ако имате пари на страна, споделете ги со соседите“, истакнал тој, пренесува Nezavisne.
https://www.nezavisne.com/zivot-stil/zivot/Od-gazde-na-poklon-dobio-auto-Ja-sam-se-izgubio-nisam-znao-sta-cu/657185
Расудин порано на работа доаѓал пеш.
„Ми требаа нешто повеќе од половина час да дојдам, а утрово дојдов на работа за 10. минути“, нагласил тој.
Да ги започнеме деновите на Рамазан со давање и почит кон секоја личност, нагласува сопственикот на месарницата.

Фото: Принтскрин/Facebook

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Методот на Алан Кар со помош на кој милиони луѓе престанале да пушат

„Ако ги следите моите упатства, ќе бидете среќен непушач целиот свој живот“, рекол Ален Кар, …