ПОДОБРЕТЕ ја вашата врска со едноставна ВЕЖБА од само 30. секунди!

Сите сигурно сте ја минувале фазата на идеализација на партнерот и ова е нормална појава, но само на почетокот на врската.
Сосема е нормално да го гледате вашиот партнер во ново светло како што се приближува „медениот месец“, дури може да се фокусирате и на неколку иритирачки навики што претходно не сте ги забележале, и тоа е можно.
Но, ако почнувате да се прашувате што ви е важно кај другите, психологот Џенис Вилхауер смета дека треба да размислите на што всушност се фокусирате.
– Она што многу луѓе не го разбираат е дека она што го гледаат има врска со она што го гледаат, и што и да видат, почнува да им станува се поголемо во умот – вели Џенис.
– Мозокот има ограничени капацитети, што значи дека може да се фокусира само на одреден број работи истовремено.
– Кога ќе обрнете внимание на негативните работи, тие ја спречуваат вашата способност да гледате позитивни работи и обратно – објаснува таа.


– Колку повеќе почнувате да обрнувате внимание на работите што ги сакате во вашиот партнер со текот на времето, толку повеќе ќе почнете да ја гледате личноста на која што сте паднале по прв пат, ќе забележите помалку работи што ве мачат сега.
Таа ја препорачува следната стратегија: „Пренасочете го своето внимание и разгорете го пламенот во вашата врска“.
Земете молив и хартија и визуелизирајте го вашиот партнер од самиот почеток кога почнале да се развиваат силни чувства. Запишете ги деталите за тоа како се чувствувавте тогаш.
Пред да си легнете, додадете три работи на списокот со она што ви се допаѓа кај вашиот партнер денес.
Прочитајте го списокот секое утро пред да станете од кревет и додадете три нови работи што ви се допаѓаат за вашиот партнер.
Направете го ова секој ден во следните 30 дена.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(РЕЦЕПТ) Направете сами ваше универзално СРЕДСТВО ЗА ЧИСТЕЊЕ ФЛЕКИ: Потребни се три состојки!

Има сè повеќе производи за чистење кои можат да се направат од состојките што секогаш …