Исфрлете макар еден од СЕКОЈДНЕВНОТО консумирање: Пет напитоци кои се закануваат на вашето ЗДРАВЈЕ!

Консумирањето на одредени пијалоци е директно поврзано со зголемен ризик од срцев удар…
Срцев удар се јавува поради блокирање на протокот на крв во срцето, а причината за таа блокада е првенствено акумулација на масни наслаги, кои вклучуваат штетен холестерол. Може да доведе до стеснување на артериите, што последователно го попречува протокот на крв.
Овие пет пијалоци треба да се избегнуваат ако сакате да го зачувате и заштитите срцето и ако сакате да го намалите ризикот од срцев удар.

loading...

 

Алкохол
Прекумерното испивање алкохол може да доведе до многу здравствени проблеми, а еден од нив се срцеви заболувања. Жените кои редовно пијат алкохол имаат многу поголем ризик од развој на срцеви заболувања отколку мажите кои редовно пијат . Умерената консумација на алкохол е во ред, но прекумерната може да предизвика проблем.


Кафе
Иако консумирањето на една шолја кафе на ден го намалува ризикот од забавување на срцето, прекумерната потрошувачка на овој пијалок може да биде поврзано со срцеви компликации. Најновите истражувања покажаа дека пиењето шест или повеќе шолји кафе на ден може да го зголеми ризикот од срцеви заболувања.

Енергетски пијалоци
Тие можат да го зголемат ризикот од срцеви заболувања со зголемување на крвниот притисок и да предизвикаат абнормални срцеви ритми. Сепак, важно е да се напомене дека овие негативни симптоми обично се забележуваат кај луѓе кои или пијат големи количини на енергетски пијалоци за краток временски период или ги консумираат со алкохол.


Засладени сокови
Големата содржина на шеќер во овие пијалоци претставува опасност. Истражувањата покажаа дека пијалоците со шеќер можат да го зголемат ризикот од срцеви заболувања, што е водечка причина за срцев удар. Препорачливо е да се ограничи внесувањето на газирани пијалоци и други пијалоци со шеќер бидејќи тоа може да биде клучно за здравјето на вашето срце.

Шејкови
Овој вид пијалок има две компоненти кои претставуваат опасност, а тоа се шеќер и заситени масти. Некои истражувања сугерираат дека само еден оброк со многу маснотии може да предизвика срцеви заболувања кај некои луѓе.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Теретана под јорган: Пет пози кои согоруваат НАЈМНОГУ КАЛОРИИ

Половина час водење љубов потрошува околу 150. калории, но бројката може да биде поголема, во …