Истражување: Само 0,008% од вакцинираните во САД се заразени со корона

Во Соединетите држави, секој петти Американец е целосно вакциниран. Но, дури и оние кои биле вакцинирани, сè уште можат да добијат коронавирус, иако ваквите инфекции се исклучително ретки, а потоа обично се прилично лесни, односно со благи симптоми.
Од 75. милиони луѓе ширум САД кои ги примиле двете дози на вакцина до вторникот (или една во случајот со вакцината Џонсон и Џонсон), околу 5.800 биле подоцна позитивни на ковид-19, според податоците на Центрите за контрола на болести и Превенција (ЦДЦ).
Голем број од овие инфекции кај вакцинираните биле сериозни. Околу 400 од 5.800 лица кои се заразиле по целосна вакцинација или 7. проценти биле хоспитализирани, а 74. лица (1,3%) починале од компликации по инфекција со ковид-19.
Овој извештај на ЦДЦ е само уште еден потсетник на она што епидемиолозите го велат веќе некое време – дека вакцината сама по себе не може да стави крај на пандемијата и дека социјалното растојание и носењето заштитни маски остануваат клучни сè додека не развиеме доволно силен имунитет на стадо за да ја запреме циркулацијата вирус.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Daniel Wójcik (@wannabe_md)

Сепак, постои мала можност за инфекција
„Може да се очекуваат успешни инфекции и се во согласност со начинот на кој работат повеќето вакцини“, рекле од ЦДЦ.
„Очекуваме дека ќе се случат илјадници случаи на пробив на вакцините, иако вакцината функционира како што се очекуваше“, се вели во соопштението.
Таканаречените пробивни инфекции, односно инфекции по примањето на сите препорачани дози, се случиле кај околу 0,008 проценти од оние кои биле вакцинирани против ковид-19 и стекнале имунитет по две недели. Но, случаите на фатален чекор напред биле многу ретки. Министерството за здравство во Минесота соопштило дека нема смртни случаи во првите 89 пробивни случаи на зараза.
„Важно е да се знае дека, дури и ако некој е вакциниран, тој може да го има тој пех и сепак да добие ковид-19, иако има одредено ниво на заштита што ја дава вакцината“, изјавил Крис Ересман, шеф на Одделот за инфективни болести во Минесота, во март, а пренесува Business Insider.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by GroundUp News (@groundup_news)

Вакцините спречуваат смрт
Новите податоци за ЦДЦ, исто така, покажуваат дека вакцините против „ковид-19“ користени во САД скоро целосно штитат од смрт по инфекцијата. Од 75. милиони луѓе кои биле целосно вакцинирани, само 74. починале по последователна инфекција со коронавирус. Ова покажува дека вакцините се скоро 99,9% ефикасни во спречување на смртта.
Ризикот од пробивна инфекција веројатно нема да биде ист за сите возрасни групи. ЦДЦ соопштил дека околу 40. проценти од пријавените инфективни откритија биле пријавени кај луѓе постари од 60. години или во демографската група каде вакцината била помалку ефикасна.
„Граѓаните кои се целосно вакцинирани треба да продолжат да преземаат мерки на претпазливост на јавни места; како што се носење маски, држење на растојание, избегнување гужви и слабо проветрени места и често миење на рацете“, порачале од ЦДЦ.

Фото: Принтскрин/Instagram

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(РЕЦЕПТ) Направете сами ваше универзално СРЕДСТВО ЗА ЧИСТЕЊЕ ФЛЕКИ: Потребни се три состојки!

Има сè повеќе производи за чистење кои можат да се направат од состојките што секогаш …