НА ОВИЕ ВАКЦИНИ БРАЗИЛСКИОТ СОЈ НЕ ВЛИЈАЕ: Мутацијата на вирусот од Бразил ја намалува ефикасноста на некои вакцини

НАУЧНИЦИТЕ во Бразил утврдиле дека P1-сојот на новиот коронавирус, кој е одговорен за тековниот смртоносен бран на КОВИД-19 во таа земја, мутира, така што обезбедува поголема отпорност на антителата кои ги произведуваат вакцините.
„Ројтерс“ пренесува дека научниците од фондацијата „Освалдо Круз“ од Рио де Жанеиро (Фиокруз) спровеле истражување на соевите кои циркулираат во Бразил и откриле мутации во „шилестиот“ дел на вирусот, кој е одговорен за влез и инфекција на клетките.

Научниците рекле дека овие промени можат да го направат вирусот поотпорен на вакцините кои се насочени кон „протеинот на шилото“ и веруваат дека ова е уште еден механизам што го произведува вирусот за да се избегне дејството на антителата.
Ројтерс известува дека Фелипе Навека, еден од авторите на студијата спроведена од Фиокурз во градот Манаус, каде се верува дека сојот P1 настанал, рекол дека овие промени се чини дека се слични на мутациите што се гледаат во уште поагресивната јужна варијанта на африкански коронавирус за која истражувањата покажале дека на некои вакцини значително им ја намалуваат ефективноста.


„Ова е особено загрижувачко затоа што вирусот продолжува да ја забрзува својата еволуција“, рекол Навека, пренесува агенцијата.
Истражувањата покажаа дека видот P1 е дури 2,5 пати позаразен од оригиналниот коронавирус и поотпорен на антитела, а за Естер Сабино, научник од Медицинскиот факултет на Универзитетот во Сао Паоло, кој го предводел првиот редослед на геномот на коронавирусот во Бразил, мутациите во сојот P1 не се изненадувачки со оглед на брзото темпо на пренесување.
„Ако имате високо ниво на пренесување, како што во моментов се случува во Бразил, ризикот од нови мутации и варијанти се зголемува“, рекол Сабино.
Ројтерс известува дека досега вакцините, како оние што се развиени од АстраЗенека и кинескиот Синовак, се покажале ефикасни против бразилскиот сој, но дека Сабино верува дека понатамошните мутации може да го доведат и тоа во прашање.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) СРЕЌНО СЕМЕЈСТВО: Алек Болдвин на премиера дошол со сопругата и шесте деца!

Алек Болдвин (63) и неговата сопруга Хиларија (37) присуствуваа на премиерата на неговиот нов филм …