КАКО ДА ОСЛАБНЕТЕ И ДА ЈА ЗАДРЖИТЕ САКАНАТА ТЕЖИНА ПО ПРИРОДЕН ПАТ ВО РЕКОРДЕН РОК: СОНОМА диетата го решава проблемот!

Што е Сонома диета ? Тоа е програма за слабеење развиена од регистриран диететичар и автор д-р Кони Гатерсен. Се состои од три различни фази кои стануваат помалку ограничувачки како што се приближувате и ја достигнувате целната тежина и ви помага да ја надминете зависноста од шеќер и да ја задоволите вашата желба за слатки со здрава храна, за време на остатокот од програмата.
Диетата Сонома е поделена на три различни фази наречени бранови. Првиот бран е најкраток и најрестриктивен, по што ограничувањата постепено се ублажуваат.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Options Thrift Shop (@oclthriftshop)

Секој бран се фокусира на следниве 10 „моќни намирници“: боровинки, јагоди, грозје, брокула, пиперки, спанаќ, интегрални житарки, маслиново масло, домати, бадеми.
Овие намирници ја формираат основата на исхраната, бидејќи се минимално термички обработени и се богати со важни хранливи состојки како витамини, минерали, влакна и здрави масти.
Се препорачуваат три оброка на ден и ужинка само доколку е потребно. Нема потреба да броите калории, но контролата на големината на порциите е основа на оваа диета.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Christine (@christine_de_buble)

Бран 1 е првата и најрестриктивната фаза на диетата Сонома. Трае 10 дена и е дизајниран да поттикнува брзо губење на тежината, да ви помогне да се ослободите од шеќерот и да научите како да ги контролирате големините на порциите.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Бил подготвен да го даде својот живот за братот: Тој е еден од најомилените холивудски глумци, а неговиот живот крие ГОЛЕМА ТАГА!

Еден од најголемите холивудски актери, бил подготвен својот живот да го даде за животот на …