Нова студија: Британскиот сој не предизвикува тешка болест

Британскиот вид коронавирус не предизвикува потешки форми на ковид-19, кои нужно бараат хоспитализација или завршуваат со смрт, според студијата објавена во медицинскиот журнал Lanset во понеделникот.
Станува збор за многу заразен вид на корона, кој за прв пат беше откриен во Велика Британија, наречен В.1.1.7, и кој целосно ја презеде доминацијата и во Македонија, сега е присутен кај повеќе од 80 проценти од заразените.
Студијата вклучува 496 пациенти со ковид, кои биле примени во британските болници во ноември и декември минатата година, а нивната состојба била анализирана во компаративна студија со пациенти со други варијанти на корона.
Истражувачите не забележале разлика во ризикот од тешка болест, смрт или други клинички исходи кај пациенти со В.1.1.7 и оние со други варијанти.
„Нашите податоци, во контекст и со ограничувањата на реалната студија, даваат првично верување дека сериозноста на состојбата на хоспитализирани пациенти со В.1.1.7 не се разликува значително од оние со други варијанти“, наведено е во студијата.


Друга студија објавена во медицинското списание „The Lancet Public“ открива дека вакцините најверојатно ќе бидат ефикасни против британската варијанта бидејќи нема зголемување на стапката на повторна инфекција во споредба со другите видови.
Според британските научници, В.1.1.7 бил околу 40% -70% повеќе пренослив од претходно доминантните соеви.
„Инфекцијата се пренесува многу побрзо, бидејќи вирусот се промени така што може полесно да се поврзе со клетките во кои може да се размножува, а тоа се првенствено клетките на респираторниот тракт. Концентрацијата на вирусот во секретите и екскрециите е многу поголема, така што можноста за инфекција е поголема. Некои математички модели покажуваат дека пренесувањето на овој британски вид е 70. проценти повисок од претходната варијанта, која беше доминантна, не само кај нас, туку и во цела Европа“, велат истражувачите.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ОТКАЗ ЗА НАСТАВНИЧКА ОД МАРИБОР: Активистка против вакцина одбила да биде имунизирана и тестирана за корона вирус

На наставничка во Основно училишта во Марибор и била врачено решение за престанок на работниот …