ДОБРИ ВЕСТ ОД САД: Развиен коктел од антитела кои штитат од Ковид 19

Резултатите од клиничкото испитување покажуваат дека коктел со моноклонски антитела, развиен од производителот на лекови „Регенерон“, обезбедува силна заштита од ковид-19 кога се дава на луѓе кои живеат со некој кој е заразен со коронавирус.
Новите податоци од „Регенерон“ доаѓаат од клиничко испитување во кое учествувале повеќе од 1.500 луѓе кои живееле во исто домаќинство со некој што бил позитивен на вирусот, а оние кои за четири дена добиле инјекција со лекот „Регенерон“ имале 81. процент помали шанси да се разболат од коронавирус во споредба со волонтери третирани со плацебо.
Лекот може да понуди втора линија на одбрана од болести за луѓе кои не се заштитени со вакцината, а овие резултати се најновите докази дека ваквите лекови произведени во лабораторија не само што ги спречуваат најлошите резултати на болеста кога се даваат доволно рано, туку исто така помагаат луѓето да се спречат од заболување, пишува „Њујорк Тајмс“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Regeneron (@regeneron)

Лековите како „Регенерон“ можат да обезбедат нов начин за заштита на ризичните групи на луѓе кои не биле вакцинирани или кои можеби не реагираат добро на вакцините, и ова може да биде важна алатка бидејќи растечките случаи на коронавирус и опасните видови на вирусот се закануваат да ја надминат вакцинацијата.
Од „Регенерон“ во изјавата рекле дека ќе побараат од американската Администрација за храна и лекови итно ќе побараат да го продолжи одобрувањето на лекот, кој моментално важи за луѓе со висок ризик кои веќе имаат ковид-19, но не се хоспитализирани, за да се овозможи превентивна употреба во соодветната популација.


Коктелот на „Регенерон“, комбинација на два лека дизајнирани да имитираат антитела кои природно се генерираат кога имунитетниот систем се брани од вирусот, го доби публицитетот минатата есен кога беше примен од тогашниот претседател Доналд Трамп, откако се здоби со ковид-19.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ИГРА НА ХУМАНОСТ – MOZZART И ЈАВНИТЕ ЛИЧНОСТИ ПОМАГААТ НА БРОЈНИ ИНСТИТУЦИИ

Добивката од хуманитарниот тикет на музичарот Славчо Јовев е насочена кон Основното училиште со ресурсен …