(ВИДЕО+ФОТО) ВО ПОДГОТОВКИ: Хотел што плута кој ќе произведува сопствена електрична енергија

Во последните години се појавуваат пловечки хотели низ целиот свет, со дестинации како Дубаи и Катар кои водат пред се со сè поиновативни и необични структури.
Новиот концепт на турскиот дизајнерски тим Хаири Атак Архитектонско дизајнско студио (HAADS) може да ги исфрли сите други од играта во однос на еколошката свест.
Дизајнот на луксузниот хотел, кој има 152 соби, не само што ќе произведува сопствена електрична енергија, туку исто така ќе собира и повторно ќе ја употребува дождовницата и отпадот од храна.


Усвојувајќи го мотото „минимална загуба на енергија и нула трошење“, тимот на HAADS соработувал со голем број експерти, вклучително и инженери за изградба на бродови и архитекти, за да се дизајнира проект кој е во тек од март 2020. година.
Ако се изгради, лебдечката конструкција ќе работи на сличен начин како динамо, користејќи енергија од водата со помош на генератор на ветер, претворајќи ја енергијата во електрична.

 


View this post on Instagram

 

A post shared by DMD MEDIA (@dailymasaladoze)

Неговото движење треба да го контролира динамичкото позиционирање, компјутерски контролиран систем што се користи за одржување на положбата и насоката на бродовите, како и на пропелерите.
Сепак, гостите веројатно нема да доживеат вртоглавица, бидејќи потребни се 24. часа за хотелот да ротира за цели 360 степени.
Иако хотелот првично ќе биде лоциран во Катар ако или кога ќе биде завршен, проектот може да се лоцира и каде било со соодветна струја поради неговата „функција за движење“.

Еколошки концепт
На површина од над 35.000 квадратни метри, може да се пристапи преку пловечко пристаниште од 140, степени.
Оние што престојуваат тука можат да очекуваат исто ниво на луксуз како во хотелите со пет sвезди. Достапните удобности вклучуваат затворен и надворешен базен, спа центар, теретана и мини голф.
Неговиот впечатлив покрив во форма на вртлог е дизајниран да собира вода од дожд што повторно ќе се користи за различни намени, вклучително и наводнување.
Хотелот исто така има за цел да третира која било користена вода што ја произведува за да не и „наштети на животната средина“ и да развие единици за одделување на отпад за рециклирање на супстанции како што е отпад од храна.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by AJournal (@ajournal.official)

Одржливо
Иако проектот сè уште е во релативно рана фаза на процесот на дизајнирање и сè уште нема проценети трошоци, тимот го одредил датумот на завршување за 2025. година.
И’ покрај одложувањата предизвикани од пандемијата на коронавирусот и технолошките истражувања потребни за напредок, дизајнерите велат дека тие имаат голем интерес од инвеститорите и дека се надеваат дека сè ќе започне на време.
Еден од факторите што ги контролираат работите е логистиката што би била вклучена во потенцијалното преместување на хотелот на земја во случај на „технички дефекти“ со електрична енергија или вез додека е надвор од вода.

Доколку истече крајниот рок, концептот ќе биде продаден на посебен катарски проект што ќе има 16 луксузни лебдечки хотели за Светското првенство во 2022. година, на кои оваа земја е домаќин.
Во меѓувреме, 164. милиони американски долари од одморалиштето Sea Place Fluting Resort во Дубаи во моментот се гради од страна на емиратската компанија за изградба на бродови Sigat Shipyard, а шведската арктичка бања, пловечки хотел и спа центар дизајнирана од архитектите Бертил Харстром и Џоан Каупи, ги отвори вратите на почетокот на 2020 година, пренесува CNN.
https://edition.cnn.com/travel/article/qatar-eco-hotel-concept/index.html

Фото: Принтскрин/Instagram

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Корисни маснотии – Кафеавите маснотии СОГОРУВААТ калории и го ТОПЛАТ телото – Еве зошто е добро да ги имате!

Сите се трудиме да имаме што помалку маснотии во телото, но тоа не важи за …