Три сценарија за иднината кога ќе живееме без маски

Тие станаа составен дел од животот и нешто без кое не можеме да ја напуштиме куќата – но маските никому не му се драги. Бидејќи одреден број граѓани се веќе вакцинирани, се прашуваме колку долго ќе треба да ги носиме?
Маските се добра заштита затоа што создаваат силна бариера против ширењето на вирусот преку капки, а токму овие капки се одговорни за пренесувањето на вирусот. Затоа тие станаа задолжителна заштита во сите затворени простории и на места каде што се собираат многу луѓе – што е тешко за многумина. Додека некои веруваат дека маските се дури и опасни, други честопати се случува едноставно да ги заборават кога ќе ја напуштат куќата.


Затоа, многу луѓе имаат прашање во главата: до кога ќе треба да носам маска?
Многу експерти ќе речат: не во догледно време, пишува „Ordinacija“.
Бидејќи маската нуди одредена заштита од вдишување на вирусот од друго лице, а со тоа помага да се забави ширењето на ковид 19, лесно е да се заклучи дека ќе престанеме да ја носиме маската во моментот кога ќе бидеме сигурни дека не можеме да го пренесеме вирусот. Па, во теорија, постојат неколку сценарија кога сите ќе можеме да живееме без маски – ова се три можни.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО+ФОТО) Искрено со Елена Петреска: „Со позајмени 280 денари од Прилеп дојдов во Скопје оти мојот сон беше музика“

Елена Петреска долги години е дел од музичката сцена, a 15 вработена во МОБ. Иако …