Осум најдобри чаеви за детоксикација кои помагаат во чистење на организмот од токсини

ДЕТОКСИФИКАЦИЈАТА на организмот може да се спроведе на различни начини. Тоа е природен процес на неутрализирање или елиминирање на токсините од човечкото тело, а многумина веруваат дека чаевите можат да бидат одлични сојузници во детоксикацијата.
Ако планирате да побарате помош во природата, започнете со правење шолја од еден од овие чаеви:

1. Чај од глуварче
Едно од средствата за отстранување на токсините од телото е мокрење, а коренот од глуварче поттикнува мокрење.
„Тоа е неверојатно помагало за варење кое ги чисти црниот дроб и бубрезите“, вели диететичарот Кери Гласман, основач на Nutritious Life.


2. Чај од магарешки трн – млечен трн
Студиите за додатоците покажале дека ова растение може да го намали оштетувањето и воспалението на црниот дроб, како и да помогне во обновување на клетките.
Млечниот трн веќе долго време се користи (приближно 2000 години) како хербален лек за заштита на црниот дроб, а во модерните времиња се рекламира како лек против мамурлак, иако има малку докази што го поддржуваат ова тврдење.


3. Rooibos чај со лимонска трева
Црвено-кафеавата верзија на Rooibos доаѓа од ферментираните лисја на јужноафриканската црвена грмушка и е позната по своите силни антиоксидантни својства, па затоа не е изненадувачки што може да помогне и во детоксикација.

Често се меша со лимонова трева, матично растение кое се користи во јужноазиските кујни, а докажано е дека го отстранува оштетувањето на слободните радикали од телото. Студиите сугерираат дека чајот од лимонска трева делува како диуретик. Како чајот од глуварче, поттикнува мокрење, што може да помогне во чистење на црниот дроб, бубрезите, мочниот меур и панкреасот.
Забелешка: „Диуретичните растенија кои содржат есенцијално масло (како анасон и лимонова трева) можат да бидат ризични за оние кои имаат заболување на бубрезите и всушност се контраиндицирани“, вели билкарката Даниела Турлеј, основач на „Urban Healing“.


4. Чај од анасон
Во ајурведската медицина, анасон е лек познат по своето влијание врз дигестивниот систем, што е основа на здравјето во Ајурведата. Се користи терапевтски за стимулирање на апетитот и функцијата на варењето на храната, а чајот од анасон исто така може да го ублажи запекот со опуштање на дигестивните мускули, помагајќи на тој начин да се исчисти телото и да се движат токсините низ вашиот систем и пошироко.
Имајќи го тоа на ум, можеби ќе сакате да започнете со само една чаша на ден додека не откриете колку интензивно ќе реагираат цревата. Покрај тоа, студиите покажуваат дека чајот од анасон ја зголемува антиоксидативната активност во вашето тело и им помага на бубрезите и црниот дроб да се справат со оксидативниот стрес.
Покрај анасон, ѓумбирот, семето од ким, куркумата и циметот се зачини кои се сметаат за детоксикативни пред се поради топлината што ја содржат, вели Ананта Рипа Ајмера, основач и извршен директор на „The Ancient Way “ и директор на Ајурведата.
„Варењето во ајурведската медицина е поетски перцепирано како оган – потоплите супстанции го палат огнот и го поддржуваат согорувањето на токсините, додека постудените материи обично го гаснат и дозволуваат токсините да останат во вашето тело“, вели Ајмера.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) Здрава и фит жена споделува четири симптоми на рак на тироидната жлезда кои ги игнорирала

На КРИСТИНА Мекнајт, која сега има 35. години, и бил дијагностициран рак на тироидната жлезда …